Halkın gündemiyle, ‘tek adam’ın gündemi hiçbir zaman örtüşmemiştir; çünkü kendisi manipülasyon ustasıdır; ‘cambaza bak’ taktiğiyle dikkatleri başka yöne çevirmekte başarılıdır.

Halkın gündemi işsizlik, geçim sıkıntısı, enflasyon, yokluk, yoksulluk! Milyonlarca vatandaş ekonomik sorunlarla başa çıkmaya çalışıyor tek gündemleri bu; iş, aş, barınma… Tabii buna eğitim, sağlık da ekleyebiliriz zira oralarda da durum çok vahim.

Peki, ‘Tek adam’ın gündeminde bu konular var mı, yok!.. Ne var; ‘Saray yargısı’ haline getirdiği hukuk sistemini daha da kaotik hale sokmak, kendi döneminde defalarca değiştirdiği Anayasa’yı tamamen kendi istediği hale dönüştürmek hatta mümkünse tamamen kaldırmak var!.. Hukuk tanımazlığın ‘nirvana’sına ulaştı.

Kendi atadığı AYM üyelerini bile ayak bağı görüyor, ne Anayasa tanıyor ne AYM kararı ne hukuk tanıyor… Ortaya çıkan inanılmaz tablo, ülkenin itibarına büyük darbe vururken ‘muz cumhuriyeti’ kıvamına gelmiş güzelim ülkemize tek bir yatırımcı gelmiyor. Maliye Bakanı Şimşek kapı kapı dolaşıyor, üç kuruş bulmak için; şirketler hukuksuzluğun kol gezdiği bir ülkeye para koyar mı?..

CHP lideri Özel işte bu saçma sapan gündemin içinde buluverdi kendini; ama aldığı reaksiyon ses getirdi; iktidar cephesini hayli rahatsız etti. Ne de olsa böyle bir muhalefete alışkın değillerdi!..

Genel Başkan seçilmesinin hemen akabinde kucağında bir yargı krizi hatta darbesi bulan Özgür Özel’in işinin kolay olmayacağı çok açık. Adeta bir mayın tarlasında yol alıyor.  Bir yanda artık ‘sınır tanımayan’ muktedirin ceberut uygulama ve kararlarıyla mücadele edecek, diğer yanda partisini yerel seçimlere hazırlayacak ve örgütteki eski dönem kalıntılarıyla başa çıkacak ve en önemlisi bu süreçte doğru adaylarla halkın karşısına çıkıp seçmenin güvenini, umudunu tekrar kazanıp yerel seçimde kendini ispatlayacak.

Kolay değil, ama bunlara hazırlıklı ve pek çok cephede savaşacağını bilerek bu yola girdi: Başarılı da oldu. Şimdi hedefi yerel seçimlerde aynı başarıyı göstermek olmalı.

Büyükşehir adaylıkları konuşulurken, İzmir en tartışılan il olarak öne çıkıyor. Sebebi Tunç Soyer’in adaylığının Özel tarafından henüz deklare edilmemiş olması. Tartışma Soyer’in kaybeden eski yönetimi desteklemiş olmasından kaynaklı. Bu, aday gösterilmemesi için güçlü bir neden olabilir ancak en doğru veriyi anketler, örgüt eğilimi gösterecektir. Amaç en yüksek oyu alacakları aday ile seçime girmek olmalı ancak şu bir gerçek CHP adayı İzmir’de her halükarda seçimi alır; bunu da bir kenara yazmak lazım. Kurultay’da Özgür Özel’i destekleyen Karşıyaka belediye Başkanı Cemil Tugay’ın genel başkanı ziyaretini de bu anlamda bir kenara yazmakta fayda var!..