CHP’nin kongre süreci, önceki dönemlerdeki gibi yine ağırlıklı olarak  kişisel/ekipsel siyasi ikbal hesaplarıyla şekillenirken, ortaya çıkan tablo yine/yeniden Kılıçdaroğlu’nu genel başkan seçecek bir delegasyon yapısına işaret ediyor. Zaten taşlar yerine oturuyor; genel başkan, belediye başkanlarına tekrar adaylık sözü veriyor, İstanbul Ankara yerli yerinde duruyor; kendisi de tek aday olarak gireceği kurultayda genel başkan olup partiyi yerel seçimlere götürmeye hazırlanıyor. Artık elindeki son kartı masaya sürecek, bakalım seçmenini toparlayıp sandığa götürebilecek mi, bunu göreceğiz!..

Geçtiğimiz günlerde yapılan belediye başkanları toplantısında Kılıçdaroğlu, ‘hatalardan’ söz etmiş. ‘Hata’ dediği başta milletvekili aday listeleri. ‘’Binlerce adaylık başvurusu vardı, benim bunları araştırıp, bilmem mümkün değil güvendiğim bir ekibe teslim ettim, ama listelerde hatalar oldu” demiş!.. Ha şunu bileydin!

Hadi 81 ilin tamamında  listelere bakamayabilirsin, hiç değilse üç büyük kentin aday listesine genel başkan bakmaz mı? Örneğin İzmir!..’Ne versem yer’ misali İzmir’de oylarının toplamı yüzde yarım etmeyen ittifak ortaklarına bol keseden adaylık verirsen başta İzmir seçmenini de örgütü de küstürürsün!.. İşte İzmir’de olan budur. 

Aynı toplantıda seçimden sonra ‘uygun birine’ genel başkanlığı bırakacağını da söylemiş. Emanetçi mi olacak ne olacak belli değil, toplantıdaki başkanlar da zaten bir anlam verememiş.  Ama görünen şu, kurultayda genel başkan olacak; önümüzdeki yerel seçimlerde de adayları yine belirli bir ekip belirleyecek. Genel başkanlık kavgası asıl yerel seçimlerden sonra başlayacak, öyle görünüyor!

Son zamanlarda pek çok belediye başkanıyla sohbet etme imkanım oldu, izlenimim mutsuz oldukları. Evet, genel başkanı destekleyecekler ama değişimin nasıl gerçekleşeceğini bilmedikleri için tedirginler; seçmenin sandık tepkisinden ürküyorlar daha önemlisi aday gösterilip seçilseler bile iktidarın mali ve idari baskılarını iyice artıracağını söylüyorlar. 

Ülke büyük bir ekonomik kriz yaşıyor, artık zamları, enflasyonu takip etmek olası değil, geçim sıkıntısı halkın çoğunluğu için açlık sınırına dayandı. Ne var ki, bunlar gündemde bile değil.  CHP, kendi derdine düşmüş vaziyette adaylar, kongreler ve kimlerin delege olacağıyla meşguller. Bütün kanallarda 7/24 CHP konuşuluyor, yandaş medya bu malzemenin üzerinde adeta tepiniyor. 

Ama bir yandan da AKP propagandası, tek adamın yerel seçim için tam gaz siyaset üretmesi alıp yürüyor. İktidar yerel seçime hazırlanırken, CHP kurultay’a hazırlanıyor. Siyaseten kim ne kazanır bilinmez ama kaybeden her gün ülke oluyor bu ülkenin yurttaşları oluyor.