Sezon başından beri çıktığı tüm maçları kazanan bir Fenerbahçe ile bu sezon namağlup bir şekilde sadece 1 beraberliği bulunan Galatasaray.

Bunları söylemek için belki erken ancak performans bakımından bu iki takımın diğer takımlara karşı makası açtığı, kadro kalitesi ve değeri bakımından ise orantısız bir güç haline geldikleri aşikar.

Durum böyle olunca ilk konuşulmaya başlanan şey play-off ve play-out oldu. Şöyle ki Anadolu kulüplerinde de forma giyen hayli yetenekli futbolcular var. Her takımın 3 yerli oyuncu oynatma durumu da ortadayken, 20 takımlı bir ligde takımlarımızda en az 60 kalifiye yerli oyuncunun bulunması gerekiyor. Bu sayı size gerçekçi geldi mi? Gerçekten 60 tane kaliteli yerli kalifiye futbolcumuz var mı? Var ise Milli Takım’a çağırılan futbolcuların kaç tanesi ligimizden?

Milli Takımımızın elit seviyede olan 10-15 oyuncusu zaten Avrupa’da veya ligimizin büyük takımlarında oynuyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Başakşehir ve Trabzonspor’un kadrolarında yer bulan oyuncuların ardında kalan diğerleri ise bütçelerine göre diğer Anadolu kulüpleri tarafından paylaşılıyor. Orada biraz parlayan oyuncular ise yine bu Avrupa ve ligimizin büyük takımlarının arasında paylaştırılıyor. Hatta bu kural sebebiyle birçok takımda ilk 11 oynayabilecek yerli oyuncalarımız yedek kulübesine mahkûm oluyor. İsim vermek gerekirse Halil Dervişoğlu, Mert Müldür ve Barış Alper gibi isimler hak ettikleri değeri kulüplerinden görmüyorlar. Kulüpler ise 3 yerli kuralından dolayı bu oyuncaları göndermiyor.

Kuralın özü, daha çok Türk futbolcunun oynaması ve Milli Takım havuzunda yer alması iken, durum tam tersi bir hale bürünüyor. Belli başlı elit futbolcular dışında Anadolu kulüpleriyle çok başarılı olabilecek oyuncular yedek kulübesine sabitleniyor. Bu hem ligimizin hem de Milli Takım’ın kalitesini düşürüyor. Rekabet seviyesi düştükçe de gelirler aynı ölçüde düşüyor.

Aslında çok eskiye gitmeye gerek yok, İrfan Can Başakşehir’de şampiyon oldu, Salih Uçan ile Alanyaspor ligi ilk 5 ‘te bitirdi, Mert Hakan ve Hakan Arslan’ın olduğu Sivasspor ligi üst sırada bitirip Avrupa’da mücadele etti. Bu örnekler çoğaltılabilir ancak bugünün kurallarında bu ve benzer kalitedeki isimler yukarıda söylediğim 5 takımın oyuncu havuzunda kulübe oyuncusu olmuş durumda.

Durumu net olarak açıklamak gerekirse, Türk futbolcu oynasın diye kural getiriyorsun fakat geride kalan 15 takımın kadrosunda yer alan futbolcular asla Milli Takım’a seçilemeyecek kalitede isimler oluyor. Milli Takım potansiyeli olan oyuncular ise bu 5 takımın kulübesine hapsoluyor.

Bu durumda play-off tartışmak şöyle dursun, ligin kalitesinin neden düştüğünü tartışmamız gerekir. Aslında nedeninin getirilen kural olduğunu bilen her bilinçli futbol sever de durumun farkındadır. Lokomotifi durdurmayın. Geleceğimizi harcamayın. Futbolun doğasını bozmayın..