2012 yılının 9 -10 Nisan günleri New York’taydım. New York’u küçüklüğümden beri severim. Hep orada yaşamak istemişimdir. Özellikle de Manhattan’da… Çünkü orada yaşarsam dünyaya çok daha geniş açıdan bakabileceğimi, yanı sıra o geniş, ışıklı ve rüzgârlı caddelerinin birinde W. Allen’la, C. Bukowski’yle, P. Auster’la filan karşılaşabileceğime inanmışımdır. 

Çünkü ben bir coğrafyayı orada yaşamış veya yaşamakta olan yazarları, bilim insanları, sanatçıları yüzünden severim. Kuyucak’tan ne zaman geçsem dikkat kesilir, sanki o anda Yusuf’u görecek gibi olurum. Kırşehir’de benim için herkes biraz Neşet Ertaş’tır. Manisa doğumlu olmam ve çocukluğumdan ilk gençliğime kadar bütün o yılları orada yaşadığım için Manisa’ya ne zaman gitsem çarşılarının serin aydınlığında İlhan Berk’i, Yusuf Atılgan’ı filan görebileceğim ihtimalini düşünürüm. 

11 Ağustos 2015’te aramızdan ayrılan 50 kuşağının önemli yazarlarından Tarık Dursun K. da, bilen bilir, tam bir İzmir âşığıydı. Sokak sokak, cadde cadde, semt semt severdi İzmir’i. Bir keresinde bana şakacıktan, “İzmir’i neden çok seviyorum biliyor musun,” dediydi, “çünkü benden meşhuru yok!” Yazdığı hemen bütün hikâye ve romanlarda İzmir’i mekân tuttu. Hasangiller’de, Kopuk Takımı’nda, İmbatla Dol Kalbim’de ve diğer birçoklarında adları geçen Hasan Göksu, Cengiz Tuncer, Esat Balım, Muhtar Kemal, Galip Çevik, onun çocukluk ve ilk gençlik arkadaşlarıydı. 

İthaki Yayınları müthiş bir kadirbilirliğe imza atmış: Tarık Dursun K.’nın bütün kitaplarını yeniden ve mükemmel bir biçimde yeniden yayımlamış. Onun manevi oğlu olmam nedeniyle yayımlanan bütün kitaplarını bana da göndermiş. Siz de Kıbrıs Şehitleri Caddesindeki Penguen Kitabevi’ne giderseniz ve Tarık Dursun K.’nın kitaplarından alırsanız eminim yüreğinizdeki İzmir sevgisi pekişecektir. 

Tarık Dursun K.’nın şakacıktan söylediği bir yana İzmir, modern edebiyatımıza önemli yazarlar/şairler kazandırmış gerçek bir kültür kentidir. Her ne kadar unutulmuş gibi görünse de Turgay Gönenç, Şadan Gökovalı, Erdoğan Çokduru, Çınar Çığ, Onur Şenli, Ahmet Necdet Sözer, Nahit Ulvi Akgün bu kentin değerleridir. Türk şiirinin önemli adlarından Attilâ İlhan, Tevfik Akdağ, Şükran Kurdakul, Salah Birsel, Gazeteci Yaşar Aksoy, Yılmaz Özdil, Ayhan Işık, Filiz Akın, Avni Anıl, Yusuf Nalkesen, Ali Rıza Avni… Hepsi bu toprakların çocuklarıdır. Ben de zaten İzmir’i bu güzel insanlar için seviyorum. Domatese domat, simide gevrek, ayçiçeğine çiğdem dendiği için değil. Gülüp geçiyorum bunlara. İzmir’e vaktiyle yakıştırılan “küçük ticaret kenti” etiketinin “kültür ve sanat kenti” etiketiyle değişmesi tabii ki en büyük arzumdur.     

köşe

Not: Bir süre önce Halil Rıfat Paşa semtinde açılan Tarık Dursun K. anı evi Konak Belediyesi tarafından sessiz sedasız kapatılmıştır.