Ne ‘13’müş ama!.. İktidar mücadelesinde girdiği 12 seçimi kaybettiği halde koltuğunu korudu ne var ki, partisinin kurultayında üstelik kendisi belirlediği delege yapısıyla girdiği 13. seçimini kaybetti.

Hem de genel başkanlığının 13. yılında!.. Gel de bazıları için 13 uğursuz sayı deme!... Bu işin ironisi elbette ama kurultayla ilgili birkaç satır yazmadan olmaz. Çünkü kurultay, siyaset yapan/yapmak isteyenlere pek çok ders içeriyordu.

Öncelikle, siyasette nasıl geldiğin de nasıl gittiğin de çok önemli, ibret verici olabiliyor. İlk ders bu olsa gerek. Ders iki; delegeye dikkat edilecek, iyi tahlil edilecek, dip dalga hareketi iyi okunacak, aksi halde ‘algı operasyonuna’ yenik düşüp kendinizi kaybeden tarafta bulabilirsiniz. Örnek İzmir!…

Ve son olarak, Kurultay konuşmalarının ibreyi müthiş etkilediğini bilecek ona göre hazırlanacaksınız. Örnek, Özgür Özel’in çok iyi hazırlanmış, delegeye damardan giren konuşması. Belagat, yani hitabet sanatının siyasette önemini bileceksiniz, kâğıt okumayla kitlelerin harekete geçmediğini artık öğreneceksiniz.  Elbette artırmak mümkün alınacak dersleri, umarım bazıları durum değerlendirmesi yapıyordur!..

Bugün 10 Kasım, ülkenin kurtarıcısı, Cumhuriyet’in kurucusu önderimiz Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü. Son yıllarda giderek artan ‘Atatürk’ü değersizleştirme, unutturma, hedef olarak koyduğu ilke ve devrimlerini ters yüz etme’ gayretlerine rağmen, Cumhuriyet’in 100. yılındaki bu anmada, ülkeyi gerici yobaz zihniyetin elinden kurtarmak için sesimiz daha da gür çıkmalı.  
Birey olarak hepimize düşen görevler var ama örgütlü mücadele en önemlisi. O da, büyük ölçüde kurucusu Atatürk olan CHP’ye düşüyor.
Siyasetini elbette sadece ‘Atatürk söylemine sıkıştırmadan’ ama örneğin devrimcilik ilkesinden taviz vermeden Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerine sahip çıkmak ve bunları yeniden halka anlatmak, benimsetmek misyonu var CHP’nin. Bunun için toplumsal muhalefeti canlandırmak, sokakların sesine kulak vermek gerekiyor.

Yönetimde yaşanan değişimin halkta yarattığı umut havasını görmemek mümkün değil, umuyorum CHP seçmeninin önemli bölümü yaşadığı travmayı atlatmayı başarır. Evet parti örgütleri değişime onay verdi, şimdi sıra seçmenin sandıkta bu değişime onay vermesinde! Beklenti, Özgür Özel’in de önümüzdeki yerel seçimde partiyi doğru ittifak ve iş birlikleri ile daha da güçlendirip iyi bir sınav vermesi yönünde…