Tüm muhtarlıklarda deprem sonrası hazırlıklar muhakkak yapılmalı. Muhtarlık genelde parkların içinde müstakil yapılar olduğu için depreme karşı dayanıklı ve hasar görmeyecek olması deprem sonrası insanların ihtiyaçlarının karşılanması için merkez olmalı. Yıkılan binalardan kurtarma çalışmalarının yapılabilmesi için alet edevat temini peyder pey hiç vakit kaybetmeden yapılmalı. Yerel yönetimler bu konu da öncü olup bu alet edevatların muhafaza edileceği bir garaj yapmalı. Şarjlı hitliler, jeneratörler, canavarlar, balyozlar, çekiçler, demir keskiler aklınıza ne geliyorsa işte bütün alet edevat burada bulunmalı ve bunların kullanımı ve yıkılan binalarda hayat kurtarma çalışmalarının nasıl yapılması ile ilgili eğitimler verilmeli, en azından bu bilgileri bir video aracılığıyla uygulamalı bir şekilde çekip insanların buradan ulaşabilmesi sağlanmalı. Yardımın gelemediği zaman da erken müdahale ile daha çok insanın hayatına dokunulması için muhtarlıkların çok ciddi çalışmalar yapıp, İzmir içinde olası bir depremin enkazlarından insanların çıkarılması için şimdiden çalışma yapılmalı. 

En son geçirdiğimiz deprem bize gösterdiki kontrolsüz gücün etkisi ile yaşamlarımızı, canlarımızı, çaresizce yitiriyoruz.  

Binaların sağlam olmasını sağlayamadınız.

Tarım arazilerinin üzerine binlerce çürük yapıların yapılmasını engelleyemediniz.

Bataklıklara gökdelen dikilmesine göz yumdunuz.

Hala birinci sınıf topraklara, 50 metre kazsan bir tane taşa denk gelmediğin topraklara, mantar gibi milyonluk villaların çatır çatır yapıldığı güzelim memleketimde deprem sonrası yıkılacağını bildiğimiz bu yapıların içinden insanların sağ çıkarılabilmesi için şu öneriyi dikkate alın. “Her evin içine bir odasını mukavemeti yüksek deprem kaçış kabinlerinin inşası’’ için çalışma yapın. Parasını biz öderiz, taksit yapın. Avrupa birliği fonlarından mı kullanıyorsunuz, ne yapıyorsanız yapın. Ama muhakkak yapın…

Vatandaş olarak bizlerde artık oy verdiğimiz, desteklediğimiz, seçtiğimiz insanlara bunların hesabını sormaya başlayalım. Karşımıza bayramdan bayrama çıkan bu insanlara en azından bu konu ile ilgili iki çift sitemimiz olsun ki bu ülke insanının da daha güvenli yapılarda yaşamaya hakkı olduğunu en azından idrak etsinler.  Katiller.