Yerel seçimlerin ardından belediye başkanları mazbatalarını aldı ve resmi olarak göreve başladı. Seçim öncesi verilen sözler üzerinden ilk icraatlar uygulamaya kondu.

Ben İzmir ve Manisa özelinde iki örnek üzerinden mevcut tabloyu açıklamaya çalışacağım. Son seçimler yerel olmasına rağmen genel sonuçlar doğurdu. Yaşanan ağır ekonomik kriz seçimlerin ana merkezini oluşturdu. Ülkede orta ve alt sınıfların yaşadığı büyük sıkıntılar sandıktan tepki olarak ortaya çıktı. Emeklilerin başı çektiği tepkisel oylar iktidar partisinin Ege'den Anadolu'nun içlerine doğru gitmesine neden oldu. Sıkıntı büyük olunca belediye başkan adayları özellikle emekliler üzerinden sözler vermeye başladı. Merkezi iktidarın veremediği parayı adaylar biz vereceğiz diyerek seçmenden oy istedi. Özellikle belediye hizmetlerinin ana omurgasını oluşturan ulaşım, su ve ekmek ücretleri üzerinden seçmene seçenek sunuldu. Partisine bakmaksızın herkes toplu ulaşımda indirim yapacağı sözünü verdi. Enflasyona endeksli su faturaları dar gelirli ailelerin belini bükmeye başlarken suda indirim sözleri geldi. Onlarca sözün içinde vatandaş özelinde en çok ilgiyi su ve ekmek indirimleri ilgi gördü. Yaşamın olmazsa olmazı iki unsuru ekmek ve su seçimin iki ana vaad malzemesi oldu. Özellikle Ege'de seçilen belediye başkanları ilk günden halkın içinde halk belediyeciliği yapma yönünde sinyaller verdi. Umarım bu önümüzdeki yıllarda artarak devam eder. Böyle bir belediyecilik anlayışı muhalefete iktidar yolunu açar.

İzmir'de ekmeğe Manisa'da suya indirim

Seçim öncesi verilen sözler kapsamında İzmir ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlarından önemli kararlar geldi. İzmir'de birçok ailenin bütçesine katkı sağlayan Halk Ekmek 7 TL'den 5 TL'ye düşürüldü. Bu indirim o kadar önemli ki! Evine 3 ekmek götüren aileler aynı fiyata 4 ekmek götürecek. Her eve 1 ekmek fazladan girecek. Kısacası, ekmek olmazsa olmuyor. Ekmekten sonra en büyük yaşam maddesi olarak su geliyor. Özellikle İzmir'de su faturalarının enflasyona endeksli olması çok tepki çekmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi suda indirim için çalışmalar yapıyor. Aynı şekilde Manisa Büyükşehir Belediyesi de ilk 2 ton su için 1 TL alma kararı verdi. Çare mi? Tabii ki değil. Ama ihtiyaç sahiplerine nefes verir.

Son cümle: Belediyeler bu konuda zarar etse de ekmek ve su en doğal haktır. Bu hak için çalışan herkese yürekten teşekkürler...