Hepimizin hemen hemen her gün sofrasına gelen yumurta ile ilgili uzmanlar önemli bir uyarıda bulundu.

Yumurtanın kabuğunun çöpe atılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, yumurta kabuğunun tam bir kalsiyum deposu olduğunu dile getiriyor.

Yumurta kabuğu kalsiyum açısından zengin bir kaynak. Kalsiyum karbonat, doğadaki kalsiyumun en yaygın formudur. Deniz kabuklarında, mercan kayalıklarında, kireç taşında da bu formda bulunur. Yumurta kabuğu ise hem ucuz hem de kalsiyum supplementi olarak kullanmaya da oldukça uygun. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, yumurta kabuğunun saf kalsiyum karbonat kadar iyi emildiğini kanıtlıyor. Hatta bazı çalışmalara göre saf kalsiyum karbonattan %64 daha iyi emiliyor. İddia o ki, bunun nedeni de yumurta kabuğunda bulunan bazı proteinler... Ayrıca yumurta kabuğunda, yine kemik sağlığını destekleyen stransiyum, florür, magnezyum ve selenyum mineralleri olduğunu da unutmamak gerekir.


Yumurta kabuğu nasıl tüketilir?

Yumurta kabuğu tozu besinlere veya içeceklere ilave edilerek kullanılabiliyor. Hatta ekmek, makarna, spagetti, pizza ve pişmiş et, üzerine yumurta kabuğu tozu serpmek için ideal! Kendi yumurta kabuğu tozunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız bir havan. Havanınız yoksa, oklava veya blender da işinizi görür. Kabukları incecik öğütüp elekten geçirmek yeterli. Yalnız yumurta kabuğu tozunu daha sonra kullanmayı planlıyorsanız ezmeden önce kurutup saklayın ve lâzım olduğunda öğütün.

Yumurta kabuğunu kalsiyum amaçlı kullanmak gerçi yeni bir şey değil. Geçmiş yıllarda tavuklardan alınan yumurtanın kabuğu, toz haline getirilip supplement, yani ek gıda olarak kullanılıyordu. Çünkü kabuğun %40’ı kalsiyumdan oluşuyor ve bu da gram başına 381-401mg kalsiyum demek!

Yumurta Kabuğunun Faydaları

-Yumurta kabuğu yüksek oranda kalsiyum içermektedir. 1 tatlı kaşığı yumurta kabuğu 800-1000 miligram civarında kalsiyum ihtiva etmektedir. Bu özelliği sayesinde kemik ve diş sağlığına önemli faydaları vardır.
-Kemik erimesinin önüne geçer.
-Ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur, sağlıklı ve güçlü dişler elde edilmesini sağlar.
-Saçları güçlendirir ve saçların beslenmesini sağlar.
-Cildi güzelleştirir ve ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar.
-Tahriş olan cilt yapılarını onarır.
-Tırnakları güçlendirir, sağlıksız çabuk kırılan tırnakların onarılmasında etkilidir.

Yumurta Kabuğu Bitkilere Faydaları

Yumurta kabuğunun insan sağlığına etkileri olduğu kadar bitki sağlığına da etkileri büyüktür. Bitkilerin topraklarına gömülen yumurta kabukları toprağı güçlendirir, bitkilerde hastalıklar oluşmasını engeller. Bu işlem aynı zamanda toprağı havalandırır. Bitkilerin beslenmesini sağlar ve büyürken çürümesini engeller, ölmelerinin de önüne geçer.