Türkiye'de kurulan ve Batı ülkelerine satılan şirketlerin sayısı son yıllarda günden güne artmaya devam ediyor.

Küresel ölçekli dev şirketler, Türkiye pazarını ucuz görmeye devam ederek, burada kurulan şirketleri erkenden kendi bünyelerine katma arayışına devam ederken, son satın alma haberi Danimarka'nın nakliye devi DFDS'den geldi.

Paylaşılan haberlere göre DFDS, Türkiye'de lojistik sektörünün liderleri arasında yer alan Ekol Lojistik'in uluslararası taşımacılık ağını satın almak için anlaşmaya vardı.

İki taraf arasında satın alım işlemine yönelik ön protokol imzalandığı belirtilirken, iki ülkenin resmi kurumlarından onay alınarak ilerleyen aylarca 277 milyon dolar karşılığında satış işleminin nihayete erdirileceği düşünülüyor.

Ekonomim'de yer alan paylaşıma göre, konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DFDS CEO'su Torben Carlsen, "Tedarik zincirlerini son pazarlara yaklaştırması nedeniyle Türkiye'nin Avrupa için bir üretim merkezi olarak rolü gelecekte daha da güçlenecek" ifadelerini kullandı.

Güçler birleşecek

​​​​​​​DFDS'nin geniş feribot ağı ile Ekol Lojistik'in karayolu taşımacılığı deneyiminin bir araya gelmesi, Türkiye ile Avrupa arasındaki lojistik akışını daha fazla kolaylaştırması bekleniyor.

DFDS, römorklardaki malları feribot, karayolu ve demiryolu ile taşıma stratejisini bu satın alma ile genişletiyor. Bu sayede Akdeniz'e karayolu bağlantısı da sağlanmış oluyor.

2022 yılında satış pazarlıklarına başlayan taraflar arasındaki görüşmeler, Rekabet Kurumu tarafından onaylandı. Ancak satışın tamamlanması için DFDS'ye gerekli yetkinin Avrupa Birliği tarafından verilmesi bekleniyor.

Editör: Özlem Çimen Durmaz