Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir, engelli bireylerin sosyal yaşama daha fazla katılabilmeleri için çok anlamlı bir projeyi hayata soktu. Başta Down Sendromlular olmak üzere engelli bireylerin çalışabileceği bir kafe açacağının sözünü veren Belediye Başkanı Övünç Demir, kısa süre içerisinde sözünü yerine getirdi. Bu kapsamda Ertuğrul Mahallesi, Sadık İleri Bulvarı’nda yer alan 100. Yıl Zübeyde Hanım Botanik Parkı’na yapılan “Kırmızı Kafe”nin açılışı dün gerçekleşti. Yoğun katılım ile gerçekleşen açılışa Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir, Torbalı Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Güngör, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Şengül Babacan, Torbalı Belediyesi meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çoğunluğu Down sendromlu 10 engelli bireyin istihdam edildiği Kırmızı Kafe, onların rahat bir şekilde hareket edeceği şekilde tasarlandı.

Torbalı'nın artık Kırmızı Kafe'si var

Çalışabilecek durumda engeli olan vatandaşların istihdam edildiği kafe, bu anlamda ilçede bir ilke imza atmış oldu. Engelli vatandaşlar için hem farkındalık oluşturulması hem de onların sosyalleşmesi için hayata sokulan proje kapsamında aileler de Belediye Başkanı Övünç Demir’e teşekkür etti. Açılışta konuşan Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir, yaptığı açıklamada “Hepiniz açılışımıza hoş geldiniz. Bugün çok özel bir gün. Özel kardeşlerimizle birlikte çok güzel bir projeye imza attık. Torbalı’nın artık Kırmızı Kafesi var. Özel kardeşlerimizin sizlerle burada keyifli vakitler geçirebileceği, ailelerimizin çocukları ve eşleri ile beraber kaliteli vakit geçirebilecekleri kafeterya hedefledik. Allah
nasip etti bugün de açılışını yapıyoruz. Sayın kaymakamımıza açılışa gelerek bizleri onurlandırdığı için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca kafemizin açılışında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu ve bunun gibi birçok sosyal projeye daha imza atacağız. Biz sorumluluğumuzun farkındayız, çok çalışacağız. Her şey çok güzel olacak” ifadelerini kullandı.

Düşüncesi bile güzeldi, gerçekleşmesi büyük mutluluk

Açılışta konuşma yapan Torbalı İlçe Kaymakamı Ercan Öter, ise yaptığı konuşmada “Bugün hepimiz için çok özel bir gün. Bizim her zaman gündemimizde olan özel gereksinimli kardeşlerimiz için büyük bir adım attık. Örnek bir kafe olacak. Kafemizin en yoğun caddelerinden bir tanesinde olması ilçemiz için büyük bir kazanç. İnşallah sayılarını artırırız. Bundan dolayı değerli başkanımız Övünç Demir’e çok teşekkür ederim. Düşüncesi bile güzeldi, gerçekleşmesi ilçemiz için büyük bir mutluluk oldu. Devletimizin en temel görevlerinden bir tanesi engelli kardeşlerimize hizmet etmek. Geçen yıl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte özel gereksinimli çocuklarımız için çok büyük bir okul projesi düşünmüştük, o hayali de gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl okulumuzu da açıyoruz. Ayrıca özel çocuklarımız için iş okulu açıyoruz. Meslek edinmeleri için elimizden geleni yapacağız. Başkanımız da bu çocuklarımız için ulaşımdan yaşam alanları oluşturulmasına kadar elinden geleni yapıyor. Bu attığı büyük adım için değerli başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: BÜLTEN