Kore Merkezi Haber Ajansı'na (KCNA) demeç veren Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Dairesi Başkanı Cho Chol Su, ABD'nin, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları karşısında sergilediği tutumu eleştirdi.

ABD'nin İsrail'in Gazze'deki faaliyetlerine her türlü desteği verdiğine dikkat çeken Cho, "Gazze Şeridi'ne ayrım gözetmeden yapılan saldırıları teşvik ediyor ve destekliyorlar, ayrıca 'öz savunma hakkına' atıf yaparak İsrail tarafından gerçekleştirilen sivillere yönelik acımasız toplu katliamları aktif şekilde gizliyorlar" dedi.

'ABD, Ukrayna'ya yasaklı silahlar gönderiyor'

Bu arada Cho, ABD'nin Ukrayna'ya yasaklı silahlar sevk ederek Avrupa'da barışı ayaklar altına aldığını söyledi.

"ABD, hala daha Ukrayna cephesine uluslararası hukuk normlarıyla yasaklanmış misket bombaları ve seyreltilmiş uranyumlu havan mermileri de dahil ölümcül silahlar gönderiyor" diyen Cho, Washington'un bu eylemleriyle Avrupa'da barış ve istikrarı kasten bozduğunu ve ayaklar altına aldığını vurguladı.

Cho, tıpkı ABD gibi İngiltere'nin de Kiev'e seyreltilmiş uranyumlu havan mermileri, Storm Shadow da dahil 250 kilometre üzerinde menzile sahip kruz füzeleri ve tanksavar silahları sağlayarak Ukrayna'daki çatışmayı uzatmak istediğini kaydetti.