Kuşadası’nda Ömer Günel’in işbaşına gelmesiyle birlikte başlayan geçmişin izlerini silme operasyonlarına bir yenisi daha eklendi.

slkhaber.com da yeralan habere göre, Kent Meydanı inşaatının bulunduğu alanda yer alan Milli Mücadele Kahramanı, Medeni Kanun’un mimarı Kuşadalı Mahmut Esat Bozkurt ile basın şehidi Uğur Mumcu anıtı ile tarihte iz bırakan ünlü isimlerin büstleri sessiz sedasız yerlerinden söküldü. Yeni meydan projesinde bu heykellere ve büstlere yer verilmedi. Kuşadası Belediyesi’nin yeni bir adres belirleyip hazırlamadan bu tarih koridorunu yok etmesi büyük tepki ile karşılandı.

Aydınlanma Parkı olarak da bilinen Uğur Mumcu Parkı’nda 2015 yılında Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Kuşadası Belediyesi işbirliği ile dikilen Mahmut Esat Bozkurt anıtı, 17 Şubat tarihlerinde Medeni Kanun’un yürürlüğe girişini kutlama etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Uğur Mumcu anıtı ise 24 Ocak tarihlerinde Basın Şehitleri’nin anıldığı adres olarak benimsendi.

Yerlerinden söküldü

Kuşadası Belediyesi’nin alandan tarihi silme operasyonunda, 3 büyük arkeoloğumuz Ekrem Akurgal, Arif Müfit Mansel, Jale İnan, matematik denilince ilk akla gelen isim Cahit Arf, adı romanlara konu olmuş bir mühendis ve mekanik bilgini Mustafa İnan, Köy Enstitülerinin düşün babalarından İsmail Hakkı Tonguç, ilk Sümerolog / yazar: Muazzez İlmiye Çığ, ilk astronomi bilginimiz: Abdullah Kızılırmak, 3 kez Sağlık Bakanlığı yapmış, unutulmaz hekimlerimizden ve unutulmaz bir belediye başkanı Behçet Uz, şiir coğrafyamızın köşe taşlarından Fazıl Hüsnü Dağlarca, çağdaş Türk Müziğinin kurucularından besteci Necil Kazım Akses, folklorün duayen ismi Pertev Naili Boratav, düşünce ve eylem adamı, doktor Nusret Fişek, uzay-zaman bakışımı çalışmalarının gelişimine ön ayak olmuş fizik bilginimiz Feza Gürsey, efsane Milli Eğitim Bakanlarından/ felsefeci / yazar Hasan Ali Yücel, hukuk duayeni / yazar Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, tıp tarihimize adını altın harflerle yazdıran Dr. Refik Saydam, malzeme bilimi, yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Ali Erdemir’in büstleri de yerlerinden söküldü.

TİP adayı da eleştirdi

TİP Kuşadası Belediye Başkan Aday Adayı Veli Tosuner de Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e tepki gösterdi, yanlış bulduğu uygulamaları eleştirdi.

Kaynak: SLK HABER