19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajı yayınlayan Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan şu ifadeleri kullandı: "19 Mayıs 1919; Milli Mücadele, Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşu için başlanan yolculukta, Atatürk’ün milleti yanına alarak attığı ilk ve kararlı adımdır; “kurtuluştan kuruluşa” giden yolun da başlangıcıdır.

Bir anlamda; Türkiye Cumhuriyet’inin de doğum günü. 19 Mayıs 1919; Milli Mücadelenin ilk durağıdır ancak son durağı değildir.

Diyebiliriz ki; 19 Mayıs 1919 uygarlık, bağımsızlık, özgürlük, ulusal egemenlik, demokrasi ve tüm bu değerler için “kurtuluş” ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin “kuruluş” yolculuğunun da başlangıcıdır.

Milli Mücadele; bugün de devam ediyor. Bu mücadele; bağımsız ve egemen Türkiye Cumhuriyeti’nin ve özgür Türk Ulusu’nun sonsuza kadar devam edecek “var olma” mücadelesidir.

Atatürk’ün Samsun’dan sonraki en önemli durakları da; Amasya, Sivas  ve Erzurum oldu.

Atatürk; Amasya’da “Millet’in İstiklalini, Millet’in azim ve kararı kurtaracaktır.” tamimiyle “kurtuluş meşalesi”ni yaktı.

Sivas ve Erzurum kongrelerinde de Atatürk; iktisatta, siyasette “Tam Bağımsız Türkiye”nin ve ulusal egemenliğin “yol haritası”nı çizmiş, milli mücadele ruhunu canlandırmış, tek başına çıktığı yolculuğu milletle birlikte “kurtuluş” ve “Cumhuriyet”in kuruluş yolculuğu”na dönüştürmüştür.

Tarihimizi unutmayalım, unutturmayalım. Dünü unutursak, ileride birileri de çıkar bize bugünümüzü unutturur."