Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı olarak girdiği 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde ipi göğüsleyen Saniye Bora Fıçı, 1874 yılında belediye teşkilatı kurulan ilçenin ilk kadın belediye başkanı olarak göreve başladı. Mazbata alımında ve devir teslim töreni sırasında yüzlerce partili ve vatandaş Fıçı’ya alkış ve tezahüratlarıyla destek verdi.

Görevi Fatih Gürbüz'den devraldı

Saniye Bora Fıçı beraberinde  CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer, yönetim kurulu üyeleri, seçilen CHP’li belediye meclis üyeleri  ve partililerle sabah saatlerinde Foça Hükümet Konağı’na gelerek mazbatasını aldı. Mazbatasını aldıktan sonra önce Cumhuriyet Meydanı’nda ki Atatürk Anıtı’na gitti. Anıta kırmızı karanfiller bırakıp günün anısına fotoğraf çektirdikten sonra Belediye Binası’na yürüyerek gelindi. Burada da kapıda çiçekler, alkışlar ve sloganlarla karşılandı. Belediye Başkanlığı makamında Fatih Gürbüz’den başkanlığı devralırken eşi Birol Fıçı ve abisi Gerenköy’ün eski belediye başkanlarından Orhan Bora ve çocukları da hazır bulundu.

"Yepyeni bir başkanlık anlayışı getireceğim"

Saniye Bora Fıçı görevi devralırken yaptığı konuşmada herkesin belediye başkanı olacağını ve yepyeni bir anlayışla başkanlık yapacağını söyledi. Saniye Bora Fıçı; “ Burada yaşayan vatandaşın belediye başkanı olacağıma emin olabilirisiniz. Ayrıştırmak 22-23 yıldır hayatımızı çok farklı noktalara getirdi, bizi ülke olarak. Bu dakikadan itibaren ben bunu Foça’dan başlatmak istiyorum.  Herkesin belediye başkanı olacağıma herkesin huzurunda söz veriyorum. Dönem  yepyeni bir dönem. Sabah uyandığımızda ülkenin gelincik tarlasına döndüğünü görmenin bizlerde oluşturduğu mutluluğu huzuru hepimiz yaşıyoruz.  Bizim görevimiz bundan sonraki dönemde  bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirmek. Ve 2028 için yarından itibaren hızla harekete geçmek. Bu noktada hepinizin desteğini bekliyorum.” Dedi.

Konuşmaların ve tebriklerin ardından Saniye Bora Fıçı 150 yıllık Foça Belediyesi tarihinin ilk kadın belediye başkanı olarak göreve başladı.

Muhabir: SEYFİ GÜL