Binlerce yıkılan ve ağır hasarlı binanın bulunduğu Adıyaman’da acı hikayelerin yanı sıra yürekleri ısıtan görüntüler de ortaya çıkıyor. Adıyaman il merkezine bağlı Dardağan köyünde yaşayan Birgül Tuncay ve Aziz Tuncay’ın altı ahır üstü ev olan yapıları depremde tamamen yıkıldı. Çiftin ahırda bulunan 4 ineğinden 2’si, 15 keçisi ve 30 tavuğu enkaz altında kalarak telef oldu. Hayatta kalan 2 inekten birisi dışarı çıkartılırken, birisi ise enkazda sıkıştı. Birgül Tuncay, depremin ilk gününden itibaren enkazda sıkışan ineğini kurtarmak için çabaladı ancak enkazdan çıkartamadı. Tuncay, 'Bircan' isimli ineğini her gün enkazın altına sürünerek girip su ve yiyecek vererek besledi.

11 gün sonra kurtarıldı


Durumu İhlas Haber Ajansının (İHA) gündeme getirmesinin ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ekipleri köye giderek ineğin kurtarılması için destek istedi. Köye intikal eden Jandarma Arama Kurtarma Timleri ineğin kurtarılması için çalışma başlattı. İş makinelerinin desteği ile yapılan çalışmaların ardından telef olan inek enkaz altından çıkartıldı. Veteriner hekimler tarafından ineğe olay yerinde müdahale yapıldı. İneğin polikliniğe götürülerek tedavi edileceği öğrenilirken, 253 saat sonra enkaz altından çıkan ineğini gören Birgül Tuncay, gözyaşlarına boğuldu. Birgül Tuncay’ın enkaz altında kalan altınları da jandarma ekipleri tarafından bulundu. Altınları teslim edilen Bircan Tuncay'a jandarma ekipleri tarafından üşümesin diye üniforma ve eldiven giydirildi.

“Bugün çok mutluyum”


İneğine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Birgül Tuncay, “Bircan'ımı kurtardılar. Hepinizden Allah razı osun. Hepinizi öpüyorum. İneğime kavuştum. Bugün çok mutluyum. Keçilerim de kurtulsa daha da mutlu olurdum. Onlar da kurtulmadı. Bircan’ım şimdi iyi, Allah’a şükür olsun. Bütün ekiplerim geldi” dedi.