Bugün AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı gerçekleştirilecek. Kabine toplantısı en son 4 Mart'ta yapılmıştı.

Hazine dün nisan ayı borçlanma programı kapsamında dört borçlanma gerçekleştirdi. Hazine, 1 yıllık bono ile yüzde 49.41 ve 2 yıllık gösterge tahville yüzde 44.55 bileşik faizden borçlandı. Hazine dün ayrıca kurumsal yatırımcılara iki yıl vadeli 18,520 kg karşılığı altın tahvili ve altna dayalı kira sertifikası ihraç etti.

Hazine Nisan'da 284.1 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 114 milyar TL'si piyasadan toplam 169.5 milyar TL iç borçlanma öngörüyor.

Bugün ise Hazine dört yıl vadeli TLREF endeksli tahvili, beş yıl vadeli gösterge ve TÜFE'ye endeksli tahvilleri yeniden ihraç edecek. Ayrıca iki yıl vadeli kira sertifikası doğrudan satışı da bugün gerçekleşecek. Hazine borçlanması önümüzdeki hafta da 2 ihale ile devam edecek.

Bayram tatili öncesi lokallerin artan TL ihtiyacı ve seçim öncesi dövize geçenlerin bir kısmının TL'ye yönelmesi dolar/TL'de nadir görülen aşağı yönlü baskı oluşturmuştu. Faiz artışlarıyla beraber TL'nin artan getirisi de dövize ilgiyi azaltan bir diğer unsur.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Fatih Karahan, Dünya Bankası IMF bahar toplantıları için bu hafta ABD'de temaslarda bulunacak. Karahan bugün gelişmekte olan ülkelerde merkez bankalarının rolüne ilişkin bir oturumda konuşacak.

İlk çeyrekte yüzde 9 değer kaybetti

Dolar TL yerel seçim öncesi son işlem gününü 32.3950 seviyesinden tamamlamış, seçim sonrası ise 32 etrafında dalgalı bir seyir izlemişti. Kur bu sabah güne 32.43 civarında güne başladı. Euro TL ise 34.45 bandında işlem görüyor.

TL, dolar karşısında mart ayında yüzde 3.5, ilk çeyrekte ise yaklaşık yüzde 9 değer kaybetti. TL, Nisan ayının ilk haftasında ise yüzde 1.4 değer kazandı. Eylül 2023'ten beri dolar TL'de nadir görülen aşağı yönlü hareketler haricinde hemen her gün sınırlı bir yükseliş yaşandı.

Son dönemde yaşanan harekete rağmen bankacıların genel beklentisi dolar/TL'de yükselişin kademeli olarak yıl sonunda 40 seviyesine doğru devam edeceği yönünde.

Bu TL'nin nominal olarak dolar karşısında değer kaybetmesi anlamına geliyor. Ancak TL'nin enflasyon altında değer kaybı reel bir değer kazancı yaşanacağına da işaret ediyor. TCMB ise TL'deki reel değer kazancından memnun olduğu mesajı veriyor.

Editör: Duygu Kaya