Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal medyadaki paylaşımlarına ilişkin İstanbul'un Pendik ilçesindeki Uluçınar Camisi İmamı Halil Konakcı hakkında inceleme başlattı.

Edinilen bilgiye göre, Başkanlık tarafından, sosyal medyada Hatay hakkında yaptığı skandal paylaşımları nedeniyle din görevlisi Halil Konakcı hakkında inceleme yapılacak.

Ne olmuştu?

Halil Konakcı, Hatay için “Hatay'ın çoğunluğu Arap'tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. Fransızlar, ezanı Hatay'daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber' diye okundu 1938'e kadar. 1938'de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız'ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar” diye konuşmuştu.

Konakcı, daha önce de kıyafetleri nedeniyle kadınları hedef göstermişti.

Arkasında Ali Erbaş mı var?

Cumhuriyet; hilafet çağrısı yapan, laikliği, kadınları ve sanatçıları hedef alan, son olarak da Hatay’da Fransız işgalini öven imam Halil Konakcı’nın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından korunduğu iddiasını gündeme getirmişti.

Erbaş’ın Konakcı için, “Benim söyleyemediklerimi söylüyor” dediği öne sürülmüştü.