Son dönemde bazı işletmelerin vergi kaçırmak amacıyla fiş ve fatura düzenlememek için müşterisinden IBAN yoluyla tahsilat yapmaya başladı. Maliye bu durumun hem KDV hem de gelir ve kurumlar vergisi yönüyle vergi kaybına yol açtığı için harekete geçti. 


Maliye hesaba para gönderenlerin ve hesap sahiplerinin bilgilerini incelemeye alacaklarını duyurdu. Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine kredi kartı ödemesi kabul etmeyip IBAN’a havale isteyen mükellefler için yeni bir çalışma başlatıldı. Maliye müfettişleri sıkı denetime başlayarak hesap sahiplerine ceza uygulayacak. 

Vatandaşları daha önemli bir konuda uyaran maliye yetkilileri, para gönderilen hesabın suça karışan bir işletmeye ya da kişiye ait olabileceğini belirtti. Vatandaşlar, bir güzellik merkezinden aldığı hizmet sonucu ödemeyi IBAN ile yapmamaları sonucunda küçük bir alışveriş ile adları organize suça karışabilir ve yargılanabilirler.

Öte yandan maliye yetkileri vatandaşları uyararak, “Aynı zamanda alınan mal veya hizmet karşılığında fatura veya fiş alınmadığı zaman tüketici şikâyetine dayanak oluşturacak bir belge de ortada olmayacak” değerlendirmesi yaptılar.

Vergi kaçıranlar sıkı takibe alındı

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, kazançları ile harcamaları uyumlu olmayan kişilere yönelik yaptığı analizlere son dönemde hız verdi. Banka hesap hareketleri, tapu ve araç sicilleri gibi verilerden yola çıkarak kazançlarına kıyasla lüks yaşam emareleri bulunanlar, gerçek kazançlarını beyan dışı bırakanlar denetim kapsamına alınıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in genel yaklaşımı da, “Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz” olduğu dile getiriliyor.

Editör: Esra Seyirden