Türkiye Komünist Partisi (TKP) İzmir İl Örgütü, İzmir'de toplu ulaşıma yapılan zamma tepki gösteren bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada "Belediyeler, her türlü piyasacı dayatmaya rağmen kâr amaçlı şirketler değildir. Belediyeler ayrım gözetmeksizin halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak ve buna dönük temel hizmetleri sunmakla sorumludur. Bu kamusal hizmetler, kâr amacı güdülmeksizin yerine getirilmelidir." ifadeleri kullanıldı.

TKP İzmir İl Örgütü'nün yaptığı açıklama şu şekilde: 

"İzmir Büyükşehir Belediyesi "Toplu ulaşım ücretlerinde güncelleme yapıldı" başlıklı bir açıklama ile 24 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İzmir'de toplu ulaşım ücretlerine zam yaptığını duyurdu. Açıklamada yer alan ifadelerde zammın miktarı ve gerekçesi şöyle ifade edildi: "Açıklanan resmi enflasyon rakamı yüzde 74 olmasına ve diğer tüm ekonomik göstergelerdeki olağanüstü artışlara rağmen, tam tarifede yalnızca yüzde 34,62’lik artış yapıldı. İzmirim Kart ile tam biniş ücreti 17,5 TL’ye çıkarken..."

Belediyeler kâr amaçlı özel işletmeler olsaydı ve toplu ulaşım da parası olanın yararlanabileceği bir hizmet olsaydı, sanıyoruz ki, bu zam kararında da, yapılan açıklamalarda kullanılan ifadelerde de özel bir sorun görülmeyebilirdi. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ve onun yeni başkanı Cemil Tugay'ın atladığı çok temel birkaç konu var:

Öncelikle belediyeler, her türlü piyasacı dayatmaya rağmen kâr amaçlı şirketler değildir. Belediyeler ayrım gözetmeksizin halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak ve buna dönük temel hizmetleri sunmakla sorumludur. Bu kamusal hizmetler, kâr amacı güdülmeksizin yerine getirilmelidir.

Toplu ulaşım, kamusal bir hizmet olmasının yanında temel yurttaşlık hakkıdır. Dolayısıyla, her İzmirli yurttaşın Büyükşehir'in sunduğu toplu ulaşım hizmetinden yararlanma hakkı bulunmaktadır. Bunun tek koşulu ise, toplu ulaşım hizmetinin ya ücretsiz ya da herkesin binebileceği çok düşük ücretler karşılığı sunulmasıdır.

Son olarak hatırlatmamız gereken ise, CHP'nin, ve tabii Cemil Tugay'ın, yerel seçimlerden önce sürekli gündeme getirdiği sosyal belediyecilik vaatleridir. Toplu ulaşımda 90 dakika içinde yapılacak aktarmaların ücretsiz olacağı vaadi bunlardan sadece bir tanesidir. Yeni açıklanan zam haberi ile anlaşılmıştır ki, tüm bunlar vaatlerden ibaret kalmaktadır. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve CHP'nin halkçı ya da onların ifadesi ile "sosyal belediyecilik"ten ne anladığı onların sorunudur. 

Ama TKP, halkın toplu ulaşım hakkının hiçe sayılmasına izin vermeyecektir. "

Kaynak: Bülten