Sonbahar bitip kışa girilirken evde film sezonu açıldı. Bu dönemde sıcak içeceğinizi yudumlayıp sevdiklerinizle sinema gecesi yapma zamanı geldi. İşte hem size film önerisi olması hem de seyredilen filmlerin çekildiği yerleri bilmeniz açısından bir liste hazırladık. Atmosferi, doğası ve çekim teknikleri ile seyretmeye doyamadığınız Oscarlı filmler ve onların çekildiği 10 yer...

Yüzüklerin Efendisi

Tabii ki ilk sorayı en çok Oscar alan Yüzüklerin Efendisi alıyor. Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü olarak 3 filmden oluşan tekrar tekrar izlediğimiz film görsel şölen oluşturuyor. Bu seri film Yeni Zelanda’da çekildi.

Parazit

2019 yılında vizyona giren Parazit yabancı film dalında Oscar alarak çok konuşulmuştu. Filmde zengin ve fakir sınıf çatışmasını, iki ailenin tezatlıkları anlatılıyor. Film Türk kültürüne epey yakın olan Güney Kore’de geçmekte. Parazit 4 dalda Oscar ödülüne sahip.


Dune Çöl Gezegeni

Mitsel ve yoğun bir kahramanlık yolculuğunu anlatan “Dune”, Paul Atreides’in hayatını odağına alıyor. Yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunan bir madde beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmekte. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesinini izlemeye doyamayacaksınız. Film 6 Oscar ödülü aldı. Dune tek bir yerde değil, büyük bütçeler ile Budapeşte, Ürdün, Norveç ve Abu Dabi’ gibi birçok yerde çekildi.

 
Schindler’in Listesi

İkinci dünya savaşından gerçek bir hikayeyi konu alan Schindler’in Listesi hem ağlatan hem de iz bırakan yapımlar arasında yerini alıyor. Nazi Almanyası'nın toplama kamplarından binden fazla Yahudiyi kurtaran Oscar Schindler’in hayat hikayesi yeniden izlemek için iyi bir film. 1994 yılında 7 dalda Oscar ödülü alan film Polonya ve İsrail’de çekildi.

Diriliş ( The Revenant)

Diriliş filmi 1823 yılında kürk avcısı olan Hugh Glass’ın ayı saldırısı sonucu ağır yaralanması ve buna rağmen hayata tutunmasını anlatan film toplam 3 Oscar ödülü aldı. Diriliş, seyirciyi 1823 Amerika’sının benzersiz güzelliğine, gizemine ve tehlikesine çekiyor. Film sadece hayatın değil, onurun, adaletin, inancın, yuvanın ve ailenin içgüdüsünü keşfediyor. Michael Punke'ın kaleme aldığı The Revenant: A Novel Of Revenge kitabından beyazperdeye uyarlanan filmin başrolü ise Leonardo DiCaprio'a ait. Atmosferi ve çekim teknikleri ile hayran bırakan film Amerika, Kanada ve Arjantin’de çekilmiş.

Mad Max: Fury Road

Bilim kurgu filmlerinden hoşlananlar için önerimiz Mad Max: Fury Road. güzelliği ile hayran bırakan  Charlize Theron başrolde. Mad Max çorak topraklarda Furiosa’nın ölümsüz Joe’den kaçırdığı kadınların hikayesini anlatıyor. Film daha gerçekçi olsun diye Afrika’da bulunan Zambiya Çölünde çekilmiş.  

Slumdog Millionare

Kim 500 milyon ister yarışmasının tüm dünyada ilgi ile izlendiği yıllarda büyük bir başarı kazanan Slumdog Millioner filmi gişeleri de alt üst etmişti. Hindistan’da ünlü bilgi yarışmasına katılan Jamal’ın her soruda çocukluğundan itibaren yaşadıklarını anlatan film 8 Oscar ödülünü alarak dikkatleri üstüne çekti. Jamal'ın hikayesini izlerken ağlamak garanti. Film Hindistan’da geçiyor ve renkli hindistan sokaklarının yerine gecekondu hayatının sert doğasını gözler önüne seriyor. 

Hayat Güzeldir (La Vita e Bella)

Guido’nın Dora’ya aşık olması ve her şeye rağmen evlenmesiyle başlayan film bir anda Yahudi oldukları için toplama kampına götürülmeleri ve hayatların bir anda değişmesini konu alan ve ağlamaktan canımızı çıkartan bir film. Savaşın yıkıcı etkisini iliklerimize kadar hissettiğimiz Hayat güzeldir 3 Oscar ödülü aldı. İtalya’da çekilen filmi izlemeyen varsa mutlaka izlemeli.

Cesur Yürek

Mel Gibson’ın hayat verdiği William Wallace’nin memleketi İskoçya’ya dönmesi ve ilgiliz askerinin ilk aşkına tecavüz etmesiyle gelişen olaylar ve bir halkın özgürlüğü için neler yapabileceğini anlatan film İskoçya’da çekildi. Film o kadar sevildi ki 5 Oscar ödülü aldı.

Gladyatör

İmparator Marcus Aurelius'un oğlu Commodus’un general olan Maximus’un yükselişini kıskanması sonucu oluşan olayların anlatıldığı Gladyatör Russel Crowe’nin aldığı en iyi erkek oyuncu ödülü dahil toplam 5 Oscar ödülü aldı. Filmin hemen hemen bütün çekimleri Fas’ta yapıldı.