TBMM Başkanı Mustafa ŞentopEdirne'deki bir tesiste düzenlenen "Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması"nda dünyanın 1990'lardan sonra hızla değiştiğini söyledi.

Şentop, 20. yüzyılın insanlık tarihinin en kanlı yüzyılı olduğunu belirtti.

İki büyük savaşın yaşandığı 20. yüzyılda milyonlarca insanın öldürüldüğünü vurgulayan Şentop, konuşmasına şöyle devam etti:

"Şimdi Batılılar bakıyor Ortadoğu'da işte terör örgütleri falan filan anlatıyorlar da dünyada en çok insan öldürenler Avrupalılardır. Şimdi biliyorsunuz basına yansıdı. Bakalım kitap daha çıkmadığı için çok kesin değil ama bir batılı bakış açısını gösteriyor. Bu İngiltere'de bir prens ayrıldı ya Harry... Kraliyet ailesinden ayrıldı falan Amerika'ya gitti vesaire. Bir biyografi yazmış kendi hayat hikayesini orada diyor ki 'Afganistan'da askerlik yaptım, 25 tane Afganlı öldürdüm' diyor. Tabii iyi insanlar, kötü insanlar savaşı. Kendisi iyi insan, onlar kötü insan.

'SEN KİMSİN?'

Bir de diyor ki 'onları insan olarak görürseniz, öldüremezsiniz'. Yani öyle görmüyoruz diyor Avrupalı beyaz çocuk. Yani sen kimsin? İnsan olup olmadığına karar veriyorsun karşındakilerin. Bir kere orada ne arıyorsun sen Afganistan'da? İnsan öldürmek için orada ne arıyorsun? Şimdi işte bu bakış açısı var. Birbirlerinden de öldürüyorlar ama dünyada birçok yerde muazzam kanlar döküldü 20 yüzyılda. En kanlı yüzyıl. İnsanlığın artık işte bu Avrupalı beyaz insan dışındakileri ötekileştiren dünyanın bütün imkanlarını kullanan ama başka insanları da sömüren, dünyada adalet, refah dediği zaman sadece kendisini düşünen bakış açılarından dünya rahatsız."

Editör: Duygu Kaya