Omuz ya da omuz bölgesinde hissedilen ağrılar çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Omuzdaki ağrıların birçok sebebi olduğunu ifade eden uzmanlar sürekliliği olan hareketler, yanlış pozisyon, kaslardaki gerginlikler, eklemlerde iltihap ya da sinir sıkışmaları omuz ağrısı nedenleri arasında yer aldığını ifade ediyor.  
Omuz ağrısına özellikle aşırı kullanım ya da kullanmama, burkulma, zorlanma veya yan yatma başta olmak üzere, tendon yaralanmaları, omuz çıkığı, sinir sıkışması, kireçlenme ve travma gibi durumlar neden olur. Omuz ağrısının nedenleri şöyle açıklanabilir:

Kas yaralanmaları
Omuzda yer alan kaslar ya da tendonların gerilmesi, burkulması, zorlanması, yırtılması durumunda omuz ağrısı ortaya çıkar. Tekrarlayan omuz hareketleri, omuza aşırı yüklenme gibi nedenlerden bu problemler oluşabilir.

Omuz sıkışma sendromu
Omuzda yer alan kemik, kas ya da tendonlara baskı olması ve sıkışması durumunda karıncalanma olarak ortaya çıkan durumdur. Omuz sıkışma sendromu karıncalanma şeklinde belirti verebilir.

Boyun fıtığı
Omuz ağrıları omuz ekleminin kendisinden kaynaklanabileceği gibi başka bir bölgeden omuza yansıyan ağrılar da olabilir. Omuz eklemi dışından kaynaklanan omuz ağrılarının en sık nedeni boyun fıtıklarıdır. Boyun fıtığına bağlı olarak kola giden sinirler sıkıştığında hasta ağrıyı omuzunda hissedebilir. İyi bir muayene ile omuz ağrısının ekleminin kendisinden mi yoksa başka bir bölgeden mi kaynaklandığı kolayca anlaşılabilir.

Omuz bursiti
Omuz bölgesinde yer alan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasıyla omuz bursiti görülebilir. Ağrı, şişlik ve hareket edememe şeklinde kendini gösterir.

Omuz eklemi osteoartriti
Eklemlerde yer alan kıkırdakların zarar görmesi sonucunda omuzda osteoartriti gelişebilir. En yaygın görülen belirtisi omuz ağrısı olan osteoartritinde sertlik ve çıtırtı sesi de görülmektedir.

Tendinit (tendon iltihabı)
Omuzdaki tendonların iltihaplanması sonucunda omuz ağrısı görülebilir. Bu ağrıların sebebi rotator manşet tendiniti ve yaygın omuz tendon iltihapları olmaktadır.

Omuz çıkığı
Omzun olduğu yerinden çıkarak hareket kısıtlılığı yarattığı durumlarda omuz ağrısı görülür. Omuz çıkıkları genellikle bir kaza ya da yaralanma sonucunda oluşabilir.

Kalp krizi
Omuz ağrı sebeplerinden biri de kalp krizi olarak bilinir. Özellikle sol omuz ağrısına neden olan kalp krizi, genellikle göğüste başlasa da sonrasında omuz ve kol etrafına yayılabilir.
 
Donmuş omuz
Eklemde yer alan kapsülün sıkışması sebebiyle özellikle sol omuzda ağrı meydana gelir. Zamanla gelişen donmuş omuzun tamamen iyileşmesi 2 yıla kadar sürebilir. Özellikle 40 yaş sonrası ve kadınlarda görülmektedir. Belirtiler başlangıçta belirgin değildir, birden hareket kısıtlılığı gelişebilir. Bir kez yerleşince hastalığın doğal seyrini geriye döndürmek oldukça zordur. Tedavisi aktif çaba ve sabır gerektirmektedir.
 

Omuz ağrısına ne iyi gelir?

Omuz ağrısının ciddi bir neden dolayı oluşmuyorsa evde şu yöntemlerden yararlanarak ağrının hafiflemesini ve geçmesini sağlayabilirsiniz:

 • Omuzda ağrının olduğu bölgeye 10 dakika buz koyun, 10 dakika bırakın. Bu kompresi gün içinde 3-4 kez uygulayın.
 • Omzunuzu dinlendirerek, zorlayacak hareketler yapmaktan kaçının
 • İbuprofen veya asetaminofen içeren iltihabı gidermeye yardımcı ilaçlardan kullanın.
 • Fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi yaptırarak özel tedavi yönteminden yararlanabilirsiniz.
 • Ilık bir duş veya termal jel ile kompres uygulayarak omuzları gevşetip, rahatlamasını sağlayabilirsiniz.


Ağrının şiddeti devam ediyorsa uzman doktordan görüş alarak gerekli tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Aniden gelişen omuz ağrıları nasıl geçer?

Yanlış harekete bağlı kas ve tendon problemleri ile ortaya çıkan akut şiddetli omuz ağrılarında kolun dinlendirilmesi ve buz uygulama son derece önemlidir. Omuz mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Ağrı kesici ve günde 3-5 kez, 15 dakika buz uygulama ile akut omuz ağrılarının büyük kısmı düzelir. Omuz askısı kolunu taşıyamayacak kadar şiddetli ağrısı olan hastalarda ya da travmatik omuzlarda kullanılabilir. Askı süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Aksi takdirde omuz ekleminin donmasına sebep olabilir.

Omuz Ağrısına iyi gelecek tarifler

Herkeste görülebilecek bir durum olan omuz ağrısı, hareketsizlikten ya da yanlış hareketten kaynaklı olarak görülebilir. Bu durumda omuz ağrısını geçirmek için uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler ise şunlardır:

Zerdeçal, Hindistan Cevizi Yağı
İltihap temizlemede önemli bir rolü olan zerdeçalı omuz ağrılarına karşı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ve zerdeçal karışımı omuz ağrısının olduğu bölgeye sürülerek ağrının dinmesi sağlanır.

Bal ve Limon
Bal ve limonu karıştırarak elde ettiğiniz karışımı sabahları tükettiğinizde vücut direnciniz artarak omuz ağrısına iyi gelecektir.

Elma sirkesi
Elma sirkesi ile omuz bölgesine uygulayacağınız masaj sayesinde ağrılarınız hafifler. Elma sirkesi masajı hasar gören dokuların iyileşmesine yardımcı olarak hücre yenilenmesi sağlar.

Biberiye ve lavanta Yağı

Omuz ağrısına karşı kullanılan yöntemlerden bir tanesi de doğal yağlardan yararlanmak olacaktır. Lavanta ve biberiye yağını ayrı ayrı kullanım olarak omuz ağrısının olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Böylelikle omuz ağrısı hafifler ve zamanla yok olur.

Omuz ağrılarını önlemek için ne yapmalı?

 • Ağrı yoksa eller günde en az bir kez başa, enseye ve sırta konulmalıdır.
 • Ağrı olan tarafın üzerine yatılmamalıdır.
 • Otururken kollar bir destek üzerine konulmalıdır.
 • Kollar sık sık omuz seviyesinden yukarıya kaldırılmamalıdır.
 • Ağır yük taşınmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği omuz egzersizleri günde 2 kez 5 defa tekrarlanmalıdır.
Editör: Esra Seyirden