Prof. Dr. Naci Görür, Candaş Tolga Işık'ın sunduğu programda İzmir'le ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Görür, İzmir'de 7 ve üzeri deprem üretme kapasitesi olan 12 fay hattının bulunduğunu açıkladı.

Görür şu ifadeleri kullandı: "Bu faylar yavaş faylar. Yavaş faylar ne demek biliyor musunuz? Bu faylar boyunca hareket blokların hareketi yavaş yani o faylar diyelim ki doğrultu alımlı faysa bir kırmızı çizgiyi düşünün onun sağındaki bölge solundaki bölgeye nazaran çok yavaş hareket ediyor. Yavaş demek hareket etmek demek. Orada yavaş stres birikiyor demektir. Şimdi bu faylar hareket ederken kendi düzlemleri boyunca sürtünme kuvveti olur. Yani iki dev blok düşün. Bir kırmızı çizginin sağında solunda blok hareket ederken sürtünme olur. Ve kayamıyor ve orada stres birikiyor. Bu hareket yılda 0.3 mm ise. Bu 1000 yılda 3 metre yapar. Yani bin yılda bile bu atım 7 boyutunda deprem üretecek boyutta değil. Onun için bu fayların çok ayrıntılı araştırılması lazım. Bunu da belediye başkanı Tunç Soyer çok haklı ve doğru olarak Erdin Bozkurt liderliğinde buraların çalışmalarını verdi. Şimdi bu fayları inceliyorlar. Sadece onlar değil Hasan Sözbilir de çalışmalar yapıyor. Bu fayların her birinin deprem üretme potansiyelini bilirsek, İzmir'in gerçek tehlikesini ortaya koymuş olacağız. Ona bağlı olarak zemin çalışmasını da yapacağız. O zaman işte İzmir için gerçek anlamıyla tehlikenin boyutunu, zamanını konuşacağız. Şimdi bilmiyoruz. Yıkıcı fay hatları olduğunu biliyoruz ama onların davranış biçimlerini bilmiyoruz."

İzmir'in en kalabalık yerlerinde fay hattının olduğunu belirten Görür, "Sakız'de deprem oluyor 75 kilometre uzakta İzmir'de evler yıkılıyor, yarın İzmir fayı harekete geçse ne olacak, 7'nin üzerinde deprem. Bu akıl değil, sen tehlikeyi bilmeden buralara imar veremezsin" dedi.

İzmir'de belediye başkanına çok iş düştüğünü belirten Görür, başkan olacak kişinin önce bu çalışmaları yapması gerektiğini ve böylece depremde karşılaşılacak hasarın en aza indirgeneceğini belirtti.

Editör: Özlem Çimen Durmaz