Doç. Dr. İsmail Önder Uysal, gripten korunma yolları hakkında önemli bilgiler verdi.

1 metre riskli mesafedir

Yüksek ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ile seyreden gribe, influenza virüslerinin neden olduğunu belirten Uysal, "Hastalığın bulaşıcılığı, belirtilerin görülmesinden 1 gün önce başlar ve 7 gün süresince devam edebilir. Enfeksiyon esasen öksürme, hapşırma, konuşma ve solunum yolu salgılarının ağız, burun mukozası ve göze teması ile yayılır. Öksürük ya da hapşırık sırasında ağız ellerle kapatıldığında virüs ellere, oradan da dokunulan çeşitli yüzeylere bulaşır. Hasta olmayan insanlar bu yüzeylere elle temas eder, ellerini ağızlarına, burunlarına ve gözlerine temas ettirir ve hastalık etkenini alırlar. Bir metrelik mesafe bulaşma için riskli alandır. Virüs 0-4 °C arasında haftalarca canlılığını sürdürebildiği için kış aylarında daha sık enfeksiyon oluşturur." dedi.

İstirahat etmek gerekiyor

Gribal enfeksiyon tedavisinde burnun açık tutulmasının büyük önem taşıdığının altını çizen Uysal,  "Burun kapalı olduğunda sinüsler boşalmadığından grip tedavisi daha zor olan sinüzit enfeksiyonuna neden olabilir. Grip ayrıca östaki borusu tıkanıklığına da yol açarak orta kulak enfeksiyonlarına da dönüşebilir. Bu nedenle grip mutlaka uzman doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Grip tedavisinde istirahat etmek oldukça önemlidir. İstirahat süresinin bulaşmayı önlemek için hastalık belirtilerinin geçmesinden bir gün sonrasına kadar sürmesi gerekir." şeklinde konuştu.

Antioksidan tüketmeye çalışın

Antioksidan zengini gıdaların bağışıklığı güçlendirmede etkili olduğunu aktaran Uysal, "Koyu yapraklı yeşillikler, meyveler, somon balığı ve tatlı patates gibi yiyecekler yiyin. Badem, ceviz ve Antep fıstığı gibi kuruyemişler de mevsim geçişlerinde bağışıklığınızı güçlendirebilir. Ayrıca yine bazı içecekler güçlü bağışıklık için gereklidir. Örneğin zencefil çayı, virüsleri uzak tutmaya ve soğuk algınlığı semptomlarının solunum yolu hastalıklarına ilerlemesini önlemeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Balın antibakteriyel özellikler taşıdığı ve özellikle sıcak çayla karıştırıldığında boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir." dedi.

Tavuk çorbası diyip geçmeyin

Halk arasında hastalık denince akla ilk gelen şeyin tavuk çorbası olduğunu söyleyen Uysal. "Besin açısından yoğun çorbalar, bağışıklık sağlığını destekleyen ve sinüs basıncını hafifletmeye yardımcı olan (özellikle mevsimsel alerjiler için) çeşitli vitamin ve mineraller taşır. Sodyum açısından zengin çorbalar da boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sebze bazlı çorbalar/et suları da aynı derecede etkili olmaktadır ve bu çorbaların her zaman et ürünleri içermesi gerekmez. " dedi.

İşte gribe yakalanmamak için dikkat etmeniz gereken 15 öneri

1.     Mevsim geçişlerinde hava sıcaklığına aldanmayın, tedbirli giyinin

2.     Gribal enfeksiyonu olan kişilerle yakın temas halinde bulunmayın

3.     Eğer gripseniz avuç içinize hapşırmayın. Tek kullanımlık kağıt mendil ya da peçeteyle ağzınızı kapatın

4.     Sigara içmeyin

5.     El hijyenine özen gösterin. Ellerinizi şüpheli yüzeylere temastan hemen sonra yıkayın

6.     Beslenme düzeninize özen gösterin, yukarıda belirtilen besinler açısından zengin bir beslenme planı oluşturun

7.     Ilık su ve bir tutam tuzla gargara yapın

8.     C vitamininden zengin portakal, greyfurt, kırmızı tatlı biber gibi besinler tüketin

9.     Bağışıklığınızı kuvvetlendirmek için düzenli egzersiz yapın

10.  Çinko açısından zengin besinler tüketin

11.  Kendi eşyalarınızı ve yemeğinizi başkalarıyla paylaşmayın

12.  Uyku düzeninize dikkat edin. Geç yatmayın ve günde ortalama 7-8 saat uyuyun

13.  Bol sıvı alın. Günde ortalama 2,2.5 lt su tüketmeye özen gösterin

14.  Doktorunuzun uygun gördüğü vitamin takviyelerinden kullanın

15.  Gribe yakalandıysanız başkalarını korumak için maske takın

Editör: Tuğkan Üsküp