Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir'de bulunan 140 yıllık Alsancak Tekel Fabrikası'nı restore etti. 2004 yılıka kadar Tekel'in bir işletmesi olan fabrika artık İzmir Kültür Sanat Fabrikası olarak hizmet vermeye başladı. Peki İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nda neler var? İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nda ne yapılır?

Geçmişi 19. yüzyılın sonlarına dek uzanan Alsancak Tekel Fabrikası, aslına uygun restorasyon, renovasyon ve yeniden inşa çalışmalarının ardından, İzmir’in kültür sanat yaşamına yön verecek nitelikte yeni nesil bir kültür sanat merkezine dönüştü.

Yaklaşık 140 yıllık tarihiyle kentin en önemli endüstriyel miraslarından olan fabrikanın atıl durumdaki binaları yeniden işlevlendirilerek geleceğe kazandırıldı; tarihi fabrika, İzmir Kültür Sanat Fabrikası adıyla kapılarını bu kez kültür ve sanata açtı.

İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nda neler var?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nda Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi bulunuyor. Bunun yanı sıra müzede Atatürk İhtisas Kütüphanesi, Alsancak Halk Kütüphanesi, Türk Dünyası Müzik İhtisas Kütüphanesi yer alıyor. Aynı zamanda fabrikada BKM Mutfak Atölyesi, İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğunun gösterileri izleyici ile buluşuyor.

Fabrikada ziyaretçilerin keyifle zaman geçirebileceği açık ve kapalı alanlı kafeterya, kafe ve yeme içme alanları da bulunuyor.

Birçok etkinlik düzenleniyor

Aynı zamanda fabrikada çok sayıda etkinlik düzenleniyor. Etkinlikler İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nın sitesinde gün gün duyuruluyor. Buradaki etkinlikleri takip ederek siz de ücretsiz bir şekilde dilediğiniz etkinliğe katılabilirsiniz.


İzmir Kültür Sanat Fabrikası girişi ücretli mi?

İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nde gerçekleştirilen bütün etkinlikler ücretsizdir. Ancak Fabrika'ya giriş müze kartla gerçekleşmektedir. Eğer müze kartınız yoksa girişten müze kart satın almanız gerekiyor. Müze kart fiyatı ise 60 TL.


İzmir Kültür Sanat Fabrikası hangi saatlerde açık?

İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nda bulunan müzeler 09:00-21:00 saatlerinde açık. Rekreasyon alanı ise 09:00-23:00 saatleri arasında açık.