İzmir'in Seferihisar ilçesi köyleri ile de dikkat çekiyor. Seferihisar'ın ünlü köylerinden biri de Gödence Köyü. Köy İzmir'e 26 kilometre mesafede, Seferihisar merkezine ise 11 kilometre uzaklıktadır.

Gödence'nin tarihinin Antik Çağa uzandığı söylenir. İddiaya göre Gödence yöresi antik Teos kentinin şarap ve zeytinyağı üretim bölgesi içinde yer alıyordu. Köyün eski adı ise bilinmemektedir. Köy, 1928 tarihli Osmanlıca köy listesinde de Gödence olarak geçmektedir. Köy önceleri Urla'ya bağlıdır ancak 1985 yılında Seferihisar'a bağlanmıştır.

Bu köy zeytinyağı ile de ünlü bir köydür. Mahallede bir kooperatif bulunur ve bunun aracığılı ile zeytin çeşitleri ve yağları satılır. Köyde her yıl zeytin yarışması da düzenlenmektedir. Köyde zeytin dışında şaraplık üzüm üretimi de yapılır.

Köy halkı yerel kültürlerine sahip çıkmış ve sakin yaşam tarzına sahip olmasıyla Cittaslow Birliği’ne kabul edilmiş. Bir tepenin üzerine kurulu olan köyün dört tarafı da ağaçlarla çevrilidir.

Bundan 40 yıl önce, ‘birlikten kuvvet doğar’ düşüncesiyle tüm köylüler bir araya gelerek kooperatif kurmuşlar. Köyün kaderi bu kooperatif ile bir anda değişmiş. Köyde kurulan kooperatif aracılığıyla üreticiler bahçelerinde yetiştirdikleri zeytin çeşitlerini ve bu zeytinlerden elde ettikleri zeytinyağlarının pazarlamasını ve satışını yapmaya başlamışlar.

Gödence, doğa ile iç içe görüntüsü ile turizm olarak da gelişmeye başlamış. Hafta sonları huzurlu bir gün geçirmek isteyen vatandaşlar rotalarını Gödence'ye çevirmiş.

Gödence'ye nasıl gidilir?

Çeşme’ye giden otobanda, Güzelbahce sapağıdan Seferihisar’a dönülür. Bademler köyü kavşağından sola dönen yol sizi Gödence’ye  çağırır. 11 Km’lik tırmanıştan sonra ilk köy Gölcük’tür. Asfalt yol sizi  Gödence’nin  merkezine götürecektir.