Artan fiyatlar vatandaşları ücretsiz denize girilecek yerlere sevk etmeye başladı. Yaz sezonunun yaklaşması ile birlikte vatandaşlar İzmir Çeşme plajları, İzmir Çeşme ücretsiz halk plajları, Çeşme'de ücretsiz denize girilecek yerler, Çeşme'nin plajları şeklinde aramalar yapmaya başladı. İzmir Çeşme'de ücretsiz denize girilecek yerleri sizler için araştırdık. İşte İzmir Çeşme'nin plajları...

1- Ilıca Plajı Artık Ücretsiz

Çeşme merkeze 2 kilometre uzaklıkta olan Ilıca Plajı Çeşme’nin en popüler plajlarından birisidir.

Otellere ait plajlar olmasına rağmen havlunuzu alıp serebileceğiniz bir halk plajıdır ayrıca.

Çeşme Ilıca Plajı Çeşme’nin en popüler plajlarından birisidir. Halka açık ve ücretsiz plaj olan Ilıca Plajı haftasonları ve Ağustos ayı boyunca kalabalık plajlardan birisidir.

2- Çeşme Pırlanta Plajı

Çiftlikköy’de bulunan Çeşme Pırlanta Koyu Çeşme Marina’dan Altınkum’a giderken hemen sağ tarafta kalıyor.Rüzgarlı olması sebebiyle dalgalı olan bu plaj Kitesurf ve kamp için elverişli plajlardandır.

Denizin birkaç tonunu görebileceğiniz bu plaj halk plajı olarak kullanılmaktadır. Uygun fiyata şezlong hizmeti veren işletme bulabileceğiniz gibi kendi şemsiye ve şezlonglarınız alıp götürebilirsiniz. Erken davranıp ağaçların gölgesinde yer bulabilirsiniz ayrıca konaklamak isteyenler çadırlarını kurabilir.

3- Çeşme Merkez Tekke Plajı

Çeşme merkeze en yakın halk plajı olan ve ücretsiz plaj Tekke Plajı, Çeşme Marina’nın devamında bulunan sahilin sonunda yer alıyor.

Çeşme merkeze yakın sığ koyda bulunan Tekke Plajı halka açık bir plajdır. Ilık esen rüzgarıyla, dalgasız denizinde yüzerek dinlenebileceğiniz plajlardandır.

Çeşme merkeze yakın olması bakımından tercih edebileceğiniz bu plaj ilk girdiğinizde taşlık da olsa biraz ilerlediğinizde kumlu bir denizdir.

4- Alaçatı Delikli Koy

Alaçatı ile Ovacık arasında kalan bu gizli cennet “Deliklikoy” bembeyaz kumu ve kayalıkları ile masmavi denizin birleşimi ile hayranlık uyandırıyor. Adını iki kayalığın doğal olaylar ile delik şeklinde mağara oluşmasından almaktadır. Herhangi bir işletmesi bulunmayan bu plaja gitmeden önce içeceklerinizi, sandalyelerinizi ve şemsiyenizi almayı unutmayın.

5- Kleopatra Koyu / Güvercinlik Koyu

Çeşme’nin en güzel koylarından biri olan Güvercinlik Koyu ya da diğer adıyla Kleopatra Koy’u masmavi denizi ve etrafındaki kayalıklarla çevrili gizli bir cennet misali…

Araçla belirli bir mesafeye gelip biraz yürümek gerekiyor. Bölgede işletme yok. Bu yüzden hazırlıklı gitmek gerekiyor.

Kleopatra Çeşme’ye Setur sitesinden geçip ulaşabilirsiniz.

6- Alaçatı Halk Plajı

Çeşme’nin kalabalık ve yoğun ortamından uzaklaşmak isteyenlerin sakinlik aradığı ve yavaş yavaş keşfettiği plajlardandır.

Cam gibi denizinde balıkları gözlerinizle görebilirsiniz.Çakıllarla başlayıp beyaz kumla devam eden plajın buz gibi suyunda serinleyebilirsiniz.

Bu plaja giderken hazırlıklı gidin çünkü market vb. yakınlarda bulamazsınız. Henüz işletmesi de yok.

7- Kocakarı Plajı Dalyanköy

Çeşme’nin Dalyanköy bölgesinde bulunan soğuk suyu sevenler için alternatif halk plajlarından biridir.

Havlunuzu ve yiyecek eşyalarınızı alıp kafa dinleyebileceğiniz yerlerden biri.

Çeşme’deki diğer plajlardan farklı olarak derin ve soğuk denize sahip olan Kocakarı Plajı’na ilk girdiğinizde her ne kadar taşlık da olsa sonrasında ince kumuyla karşılaşırsınız.

 

8- Çeşme Boyalık Plajı

Boyalık Plajı Çeşme‘de yaklaşık 4 km’lik uzunluğuyla ve Ilıca plajına benzer kumsalıyla Çeşme’nin kuzeyinde, Ilıca ile Çeşmemerkez arasında yer alan zaman zaman dalgalı olmasına rağmen ince kumlu ve turkuaz mavisi denizinde ne kadar açılırsanız derin olmayan deniziyle eşsiz bir plajdır.

9- Çeşme Şifne / Paşalimanı Koyu

Ilıca merkezine yaklaşık 5 km. uzaklıktaki Şifne mevkisinde bulunan Paşa Limanı’na,  ulaşım Ilıca'dan sağlanır.
Paşa Limanı koyu turistik tesislerin, kamp alanlarının ve toplu yazlık konutların toplandığı bir yerdir.
Henüz bir işletme açılmadığı için halk plajı olarak geçmektedir. Ama sakinlik arayanlar özellikle tercih edebilir.

10- Alaçatı Çark Plajı

Alaçatı Çark Plajı Gün boyu esen rüzgarı ve buz gibi soğuk deniziyle serinlemenize olanak sağlıyor.  Halka açık olan bu plaj sakin olması nedeniyle dinlenme imkanı sunuyor. Hemen yanındaki koylarda sörf yapanları izleyebilir, güneşin ve denizin keyfini çıkarabilir.

 

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/İzmir haberleri/izgazete.net