İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasındaki sosyal denge tazminatını içeren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine memurların eylemi sürüyor.

Yaklaşık iki aylık mücadeleleri sonucu oturdukları toplu sözleşme masasında kazanılmış haklarına el koyularak sosyal denge tazminatlarında 7 bin liralık kesinti yapılan kamu emekçileri, eylemlerine devam edeceklerini açıklamıştı. Tüm Bel-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Cevdet Keleş, 26 Haziran’da tüm sendikaların öğleden sonra yarım günlük iş bırakma kararını duyurmuştu. 

Özgür Özel duruma el koydu

TÜM-YEREL-SEN yöneticilerinin Ankara temasları sonrasında önemli bir gelişme yaşandı. Sendika, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in talimatı ile CHP STK’lardan sorumlu Genel Başkan Yarımcısı Gamze Taşçıer ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba İzmir’de yaşanan Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili görevlendirildiğini duyurdu. Ağbaba ve Taşçıer 3 Temmuz'da İzmir'e gelecek ve belediye başkanları ile sendika temsilcilerinin katılacağı görüşmelerde yer alacak.
Bu gelişme üzerine yapılan açıklamada, "26 Haziran Çarşamba günü 2024 tarihinde İzmir genelinde yapılacak olan İş Bırakma ve Basın Açıklaması kararı iptal edilmiştir" denildi.

TÜM-YEREL-SEN’den yapılan açıklama şu şekilde;

"TÜM YEREL SEN OLARAK MÜCADELE VE GÖRÜŞME ÜZERİNE ODAKLI SENDİKACILIK ANLAYIŞIMIZIN GEREĞİ OLARAK İPTAL EDİLEN ANKARA TOPLANTIMIZIN ISRARLA PEŞİNDEN KOŞTUK VE GÜZEL BİR BAŞLANGICIN KARARINI ALDIRDIK.
24 Haziran 2024 günü İzmir Büyükşehir Belediyesi eylemi sonrasında çıktığımız Ankara yolunda iken daha önce bizlere verilen randevunun iptal edildiğini öğrendik.
TÜM YEREL SEN İZMİR 1, 2 ve 3 Nolu Şube Başkanları ile yöneticileri yolda bir mola vererek durum değerlendirmesi yaptık.
Bizlere güvenen ve her zaman desteklerini esirgemeyen İzmir Belediyeleri kamu emekçileri için vazgeçmemeye ve Ankara’ya devam etme kararı aldık.
Bugün 25 Haziran 2024 saat 10:00 itibariyle sendikamız TÜM YEREL SEN Genel Merkezinde Genel Başkanımız Mücahit DEDE, Genel Sekreterimiz Savaş ÇERKEZ, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Devrim Onur ERDAĞ, Genel Hukuk Sekreterimiz Volkan ÖZDEMİR, Genel Sosyal ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Müsamettin TOPUZOĞLU, Genel Denetleme Kurulu Üyesi Ergül GÜLMEZ ile İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet KOLLAR, İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Murat BEKAR, İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Ufuk CENGİZLER, 1 Nolu Şube İdari Sekreteri Burak Rasim KAÇMAZ, 2 Nolu Şube İdari Sekreteri Mehmet Ali EKŞİ, 3 Nolu Şube İdari Sekreteri Veyis KARAASLAN ve 3 Nolu Şube Mali Sekreteri Fatih SABUN’un katılımıyla toplantı yapılarak görüşeceğimiz CHP Milletvekilleri, Genel Başkan Yardımcıları ve CHP Genel Başkanı Özgür ÖZEL’e verilecek bilgilendirme dosyalarını hazırlayarak görüşmeler için TBMM’ne geçtik.
CHP grup toplantısına katılarak sonrasında Genel Başkan Yardımcısı Ali Mahir BAŞARIR, Ordu Milletvekili Seyit TORUN, İzmir Milletvekili Rıfat NALBANTOĞLU, İzmir Milletvekili Mahir POLAT, CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Deniz YÜCEL ve CHP Genel Başkanı Özgür ÖZEL ile İzmir’de hem Büyükşehir belediyesi hem de ilçe belediyelerinde yaşanan Toplu İş Sözleşmesi krizi ve kararlılıkla devam eden eylemler hakkında bilgi alışverişinde bulunmuştur.
CHP Genel Başkanı Özgür ÖZEL’in talimatı ile yapılan görüşmeye CHP STK’lardan sorumlu Genel Başkan Yarımcısı Gamze TAŞCIER’de katılmış ve Genel Başkan Özgür ÖZEL’in talimatı ile CHP STK’lardan sorumlu Genel Başkan Yarımcısı Gamze TAŞCIER ve Malatya Milletvekili Veli AĞBABA İzmir’de yaşanan Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili CHP Genel Başkanı Özgür ÖZEL tarafından görevlendirilmiş ve 03 Temmuz 2024 tarihinde Belediye Başkanları ile Sendika Temsilcilerinin katılacağı görüşmeler için İzmir’e gitmeleri konusunda yetkilendirilmiştir. 
Tüm bu gelişmeler sonucunda Sendikamız TÜM YEREL SEN Genel Merkezi tarafından 26 Haziran 2024 tarihinde İzmir Genelinde yapılacak olan İş Bırakma ve Basın Açıklaması kararı iptal edilmiştir.
Tüm İzmir Belediye Kamu Emekçilerine ve İzmir Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
TÜM YEREL SEN GENEL MERKEZ YÖNETİMİ VE İZMİR ŞUBELERİ"

Kaynak: HABER MERKEZİ