İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımı daha kolay bir hale getirmek için İZTAŞIT uygulamasını devreye sokmaya devam ediyor.

İlk Seferihisar'da başlayan uygulamanın 6. uygulaması ise Bergama'da hizmete başlayacak.

Uygulama Seferihisar'dan sonra Kiraz, Menemen, Yeni Foça, Ödemiş Kaymakçı'da hayata geçirilmişti.

İZTAŞIT Bergama'da ne zaman başlayacak?

İZTAŞIT, Bergama'da 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren başlayacak. Ulaşımda toplamda 4 hat ve 16 otobüs hizmet verecek.

İZTAŞIT sayesinde Bergama'da toplu ulaşımda nakit ödeme dönemi de sona ermiş olacak. Artık vatandaşlar ulaşımda İzmirim Kartlarını kullanacak. Bölgede yaşayan 60 ve 65 yaş grubu yurttaşlar, engelliler, öğrenciler ve öğretmenler, ücretsiz ve indirimli kart kullananlar toplu ulaşım haklarından faydalanabilecek.

İZTAŞIT'ın devreye girdiği ilçelerde toplu ulaşım araçları da yenileniyor. Araçlar engellilere uygun, yolcu taşıma kapasitesi yüksek, bisiklet aparatı bulunan ve kamera ile denetlenen bir hale getiriliyor. Aynı zamanda kriz nedeniyle zor günler geçiren minibüs esnafının da kalkınması amaçlanıyor.

İZTAŞIT nedir?

İZTAŞIT, il genelinde Büyükşehir denetiminde toplu taşımacılığın mümkün olacağını gösteren bir entegrasyon projesidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Güzergâh İzin Belgesi (Taşımacılık yapabileceklerini ve güzergâhlarını gösteren ve belli aralıklarla yenilenen belge) ile ilçe genelinde hizmet vermekte olan bireysel taşımacılarla gerçekleştirilmektedir. Bu proje ile yasal düzenlemeler çerçevesinde yerel ölçekte toplu taşımacılık yapanlar desteklenmektedir. İZTAŞIT araçları ESHOT denetimi altında çalışmaktadır.