İzmir’in kuzeyinde Ulukent ve Egekent 2’de Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi’ni bünyesinde bulunduran İzbilim Koleji; ölümünün 84. yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü öğrencilerinin sahneye koyduğu, öğretmenlerinin öğrencilerle birlikte rol aldığı, unutulmaz bir oratoryo ile anmaya hazırlanıyor.

İzbilim Koleji öğrencileri ve öğretmenleri ulu önder Atatürk’ün fikirlerini, emel ve gayretlerini bir kez daha hatırlatmak, Atamıza minnet sunmak, Atamızın  emanet bıraktığın istiklal ve Cumhuriyet'e daha sıkı sarılmak,  manevi evlatları olarak yarım kalan mücadelesini sürdürmek, kaldığı yerden medeniyet meşaleni daha ileriye taşımak için bu duygu ve düşüncelerle hazırladıkları oratoryoda  ilkokul 1. sınıftan lise 12. sınıfa kadar öğrenciler ve öğretmenler görev alacak, Ege Üniversitesi'nden hocalar ve gaziler katkı sağlayacak.  

İzbilim Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Esra Yıldırım tarafından senaryosu yazılan ve sahneye uyarlanan oratoryo 11 Kasım 2022 tarihinde Deniz Baykal Kültür Merkezi'nde izleyicilerle buluşacak.  

Yıldırım 2 aydır üzerine çalıştıkları anma töreni hakkında konuşarak, "Öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız 'Her BirimİZ Atatürk' oratoryosunda Atatürk’ün doğumundan vefatına kadar olan sahneler drama tadında görsellik içeren müziklerle desteklenen bir etkinlik olacak. Sahnede 47 öğrenci ve 9 öğretmenin rol aldığı bu oratoryo, yaklaşık olarak 55 dakika sürecektir. İlkokul 1.sınıftan lise 12.sınıfa kadar öğrencilerin solo görevleri, seslendirmeleri, tiyatro sahneleri yer alacak. Anma törenine Ege Üniversitesi Aşk-I Neva Topluluğu ve gazilerimiz de katkı sağlayacaktır" diye konuştu.


 

'BAŞARMIŞ SAYACAĞIZ'

Esra Yıldırım ayrıca, "10 Kasım, Atatürkümüzün kalplerimizdeki sonsuz yerini aldığı, içimizden taştığı gündür.  Her 10 Kasım'da hep duyarız o hüznü... Ve onu çabucak geride bırakırız çünkü biliriz; hep sınıfımızda, okulumuzda, hayatımızdadır o. Bizimle dinler dersi, bizimle sevinir, üzülür bizimle... Her 10 Kasım; onu yeniden anlatırız kendimize, birbirimize… Yine öyle yaptık: Yazdık, çizdik, söyledik, anlattık, paylaştık; yan yana geldik, kol kola girdik, çok çalıştık, güzel yorulduk. Onun çabasını, uğraşını, kararlılığını, başarılarını, yorulmazlığını bir de biz anlattık.  Paylaşınca başarmış sayacağız kendimizi.” dedi.

'HİÇ KİMSE BU KADAR YAKIN OLMADI'

İzbilim Koleji Kurucu Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Bora Karasu ise, “Öğrencilerimizin sahneye koyduğu, öğretmenlerimizin öğrencilerimizle birlikte rol aldığı, Cumhuriyetimizin kurucusu, ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk 'ü lirik, epik, dramatik bir oratoryo ile anmaya hazırlanıyoruz. Bu kısacık zamanda elbette Atatürk'ü anlatmanın imkânı yoktur. Şurası bir gerçektir ki hakkında binlerce kitap yazılan; sayısız araştırmalara, makalelere konu olan Atatürk'ü ve onun muazzam kişiliğini bütün yönleriyle anlamalıyız ve anlatmalıyız.; çünkü o yeryüzüne bir insan olarak gelmiş, bir cihan olarak gitmiştir. Hiç kimse bu muzaffer general,  bu yılmaz devrimci, bu kahraman insan, bu halkçı lider kadar kendi ulusunun kalbine yakın olamamıştır.”  dedi.