İzmir'in en önemli toplu ulaşım araçlarından biri de İZBAN. 136 kilometrelik bir hatta bulunan İZBAN, Aliağa ile Selçuk arasında hizmet veriyor. Peki İZBAN hangi duraklardan geçiyor? İZBAN'da kaç durak var? İZBAN'la nerelere gidilebilir?

İZBAN'da toplamda 41 durak yer almaktadır. Aliağa-Menemen arası Kuzey aksı, Menemen-Cumaovası arası merkez aks, Cumaovası-Tepeköy-Selçuk arası güney aksı olarak anılır.

Alaybey, Karşıyaka, Nergiz ve Şirinyer istasyonları yer altında, diğer tüm istasyonlar ise yer üstünde yer alır. Karşıyaka Tüneli, 3 bin 260 metre uzunluğundadır ve tünel hattının 1.930 metresi kapalı alandır. Şirinyer Tüneli’nin uzunluğu ise 2 kilometredir.

İZBAN'ın durakları

İZBAN durakları ise şöyle sıralanıyor: Aliağa, Biçerova, Hatundere, Menemen, Egekent2, Ulukent, Egekent, Ata Sanayi, Çiğli, Mavişehir, Şemikler, Demirköprü, Nergiz, Karşıyaka, Alaybey, Naldöken, Turan, Bayraklı, Salhane, Halkapınar, Alsancak, Hilal, Kemer, Şirinyer, Koşu, İnkılap, Semt Garajı, Esbaş, Gaziemir, Sarnıç, Havalimanı, Cumaovası, Develi, Tekeli, Pancar, Kuşburun, Torbalı, Tepeköy, Sağlık, Belevi, Selçuk.

4 yeni durak daha eklenecek

İZBAN'a dört yeni durak daha yapılıyor. Bunlardan ikisi Şirinyer ile Kemer istasyonu arasındaki Konak Lale Mahallesi ve Katip Çelebi Üniversitesi yakınında yapılacak. Diğer ikisi ise Koyundere ve Asarlık'a yapılacak.

İZBAN'la nerelere gidilir?

İZBAN'la İzmir'in birçok noktasına ulaşmak mümkün. İZBAN kullanarak Alsancak, Karşıyaka, Çiğli, Gaziemir, Torbalı, Selçuk, Bayraklı, Menemen, Aliağa, Buca ilçelerine gidebilirsiniz. Buradan da aktarma yaparak istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.

İZBAN'la ilgili bilmeniz gerekenler

-Yolcular, turnikelerden geçerli seyahat kartı örnekleri tablosunda belirtilen kartlar ile birlikte elektronik kart ve 3-5 bilet kullanarak geçiş yapabilirler.
-Geçerli seyahat kartı örnekleri tablosunda yer alan kartlardan, başka bir kişiye ait, süresi dolmuş veya sahte kartlar ile yolcu geçişlerine izin verilmez ve geçiş kartlarına el konulur.
- İndirimli geçiş hakkı bulunan öğrenci ve öğretmen kartı sahibi kişiler indirimli elektronik kartlarını validatörlerde okutarak geçiş yapmak zorundadırlar. Bu kartlar sahipleri dışında kullanılırsa kartlara el konulur.
-Görevliler ve geçerli serbest geçiş kartı taşıyan kişiler ücretsiz seyahat edebilmek için yetkililere, görev veya serbest geçiş kartlarını göstermek zorundadırlar. Ücretsiz ya da indirimli geçiş hakları olmadığı halde zor kullanarak geçme girişiminde bulunanlar uyarılır, davranışlarında ısrar ederlerse İZBAN İstasyon yetkililerince polis talebinde bulunularak emniyet güçlerine teslim edilir.
-0 - 6 yaş arasındaki çocuklar, yanlarında ebeveynleri bulunmak kaydıyla, ücretsiz geçiş hakkından faydalanırlar.
-Geçişlerde uygulanan güncel Ücret Tarifesi ile Gişe Çalışma Saatleri her gişede yolcunun görebileceği şekilde asılıdır.
-Elektronik kartlarla (Tam,öğretmen/öğrenci/60 yaş kartı) turnikelerden geçiş yapan yolcular, her yolculuk sonunda, Artı Para Makinalarına kartlarını okutarak, gittikleri mesafe kadar ücretin kesilmesini, geri kalan tutardaki blokajın kaldırılmasını sağlar.