Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınan kararla politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %45 seviyesinde sabit tutuldu. Bu karar piyasalarda sınırlı bir hareketliliğe yol açarken, ünlü ekonomist Hatice Kolçak youtube kanalından seçim sonrası için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Borsa yoluna devam edecek

Mali Müşavir Hatice Kolçak Merkez Bankası'nın faiz politikasını sabit tutması sonrası piyasalara çok güvenilmemesinin gerektiğini belirtirken, "Ancak benim gördüğüm olumsuz bir tepki yok. Borsa yoluna devam edecek gibi duruyor." şeklinde konuştu. 
Dövizde durum ne olacak?
Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon rakamına piyasanın inanmadığının altını çizen Kolçak, “Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisine piyasa inansaydı, şu anda döviz bu kurda olmazdı. Seçimden sonra dolarda rekor bir yükseliş güçlü gözüküyor. Bu da dövize bir talebi oluşturuyor." dedi.

Seçim sonrası faizler artacak!

Vatandaş enflasyondan korumadığını düşündüğü için parasını faizde tutmayı tercih etmediğini söyleyen Kolçak, "Seçim sonrasında Merkez Bankası’nın yapması gereken 7500 puan baz faizi artırması gerekiyor. Belki de parasal sıkılaştırmayı devreye sokabilirler. FED faiz indirimi Haziran ayında gelirse bizde faiz indirimi geç olur. Çünkü biz faiz artırımına geç başladık. Seçim sonrası daha çok faiz artırımı ve parasal sıkılaştırmanın yoğun olduğu bir ortam ile karşılaşacağız." ifadelerini kullandı.

Editör: Esra Seyirden