Kültürpark İzmir Sanat Merkezi'nde açılışı gerçekleştirilen "Gelibolu 1915 Nefes" sergisinde, Bursa Görsel Kültür Derneği üyesi 10 fotoğrafçının 8 günde çektiği 30 bin fotoğraf arasından seçilen 94 fotoğraf 5 bölümde sergileniyor.

Dernek yönetim kurulu üyesi Şerif Borand, yaptığı konuşmada, dernek olarak Çanakkale ve Gelibolu şehitlerini anmak ve gelecek kuşaklarca hatırlanmasını sağlamak, bir farkındalık yaratmak adına fotoğraf projesi hazırladıklarını söyledi.

Oluşturulan serginin ulusal günlerde kentleri gezdiğini belirten Borand, "Çanakkale'de bize anlatılanların, tarih kitaplarının, okul kitaplarının dışında başka bir hikaye var. Bu hikaye ulusal bir şuurdur. O ulusal şuurun oluşması bir şeyler yapmaya gayret ediyoruz. Biz gençleri ve okulları çağırıyoruz etkinliklerimize. İnanılmaz bir dikkatle dinliyorlar. Genç nesil tarihe çok ilgili değil ama onlara anlatılınca anlıyorlar. Çok etkili oluyor. Amacımız gençlere, bilmeyenlere Cumhuriyetimizin tohumunun atıldığı Çanakkale şuurunu bizim gözümüzden anlatmaya gayret ediyoruz." dedi.

Gelibolu 1915 Nefes sergisi nerede? Sergi hangi tarihler arasında açık kalacak?

Kültürpark İzmir Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen "Gelibolu 1915 Nefes" sergisi 4 Kasım'a kadar açık kalacak.