İzmir Karaburun'da bulunan Sarpıncık Köyü, aynı zamanda Türkiye'nin ilk yağmur toplayan köyü olarak biliniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sünger Kent projesi kapsamında köye yağmur depoları dağıtıldı. Yağmur suları bu depolarda toplanmaya başlandı.

Sarpıncık Feneri ile ünlü

Köyü aynı zamanda Sarpıncık Feneri ile de ünlü. Sarpıncık Deniz Feneri, 1938'de inşa edilmiştir. Fener, 12 metrelik beyaz bir kuleye sahiptir. Güneş enerjisiyle çalışmakta olan fenerin, denizden yüksekliği 97 metre ve görünme erişimi 12 mildir.

Köyün sahilinde kurulu olan ve toprak yol ile ulaşılan Sarpıncık Feneri, ilginç görünümü ile hem fotoğraf sanatçıları hem de trekking yürüyüşçüleri için görülmesi ve gidilmesi gereken yerlerden biri. 1938 yılında inşa edilen fenerin çevresindeki, Ege Denizi’ne hakim yamaçlarda günbatımını izlemek ise bir ayrıcalık.

Feneri arkaya alıp denize bakıldığında sağda Midilli, sol tarafta ise Sakız Adası gözükmektedir.

1800’lü yıllarda kurulan Sarpıncık Köyü, yarımadasının batısında yer alıyor. Karaburun ilçe merkezine uzaklığı ise 12 kilometre. 45 haneli köyde 259 kişi yaşıyor. Köy halkı geçimini hayvancılık ve zeytincilikle sağlıyor.

Nasıl gidilir?

Köy, İzmir Körfezi'nin batısındaki Karaburun Yarımadası'nda bulunmaktadır. Köye ulaşmak için Karaburun Yeni Liman'dan Sarpıncık Köyü levhasını takip ederek ilerlenmelidir. Bu yönde 12 kilometre yol alındıktan sonra Sarpıncık Köyü'ne ulaşılmaktadır. Eğer fenere gitmek isterseniz de köyü geçtikten sonra Hamzabükü tabelasından içeri girip denize doğru ilerleyerek ilk yol ayrımında bulunan Sarpıncık Feneri levhaları takip etmelisiniz.

Editör: Özlem Çimen Durmaz