Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 12. Kalkınma Planı görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Emeklilik yaşının yükseltilmesi konusuna da değinen Yılmaz, konu hakkında net konuştu. 

Dolardaki yükselişle ilgili konuşan Yılmaz, "Seçim sonrası kurda önemli bir hareketlilik yaşandı. Oldukça önemli bir değişim oldu. Kurumumuz son dönemlerde önemli bir düzeltme yaptı, önemli bir hareketlilik oldu; önümüzdeki dönemde böyle bir hareketlilik beklemiyoruz doğrusu." dedi.
Kurda herhangi bir hedef ve tahmin olmadığının altını çizen Yılmaz, "Serbest kur rejimi var. Gündelik gelişmelere göre, haberlere göre, arz talep şartlarına göre kurda mutlaka belli bir salınım olacaktır, ama son dönemlerde yaşadığımıza benzer bir hareketliliği teknik olarak da, siyasi olarak da beklemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Emeklilik yaşı yükseltilecek mi?

Yılmaz, emeklilik yaşının yükseltileceğine yönelik iddialara da yanıt verdi. İddiaları kesin bir dille yalanlayan Yılmaz, "Emeklilikte yaş yükseltilmesine ilişkin bir çalışmamız yok." şeklinde konuştu.

Türkiye'deki yabancı sayısıyla ilgili de konuşan Yılmaz net sayı verdi. Yılmaz, "Türkiye'de şu anda 4.7 milyon yabancı var. Bunlardan3.6'sı Suriyeli." dedi.