Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in liderliğinde yürütülen yeni ekonomi programında iktidar, yıllardır yürütülen hatalı ekonomi politikalarının faturasını vatandaşa kesmeye devam ediyor.

2008 yılında Aylık Bağlama Oranı'nda (ABO) emeklilerin aleyhine olacak bir değişikliğe giden AKP iktidarı, 2009 yılında hayata geçirdiği refah payı uygulaması ile emeklilere açıklanan enflasyonun yanı sıra zam ilavesi yapma kararı almıştı.

15 yıldır kesintisiz olarak uygulanan refah payı sistemi, bu yıl askıya alınacak.

Milyonlarca emekli, son olarak yüzde 8 seviyesinde verilen refah payı artışından bu yıl yararlanamayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuya ilişkin kendisine yöneltilen "Emekliye refah payı var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Hayır, yok"

Işıkhan, emeklinin dört gözle beklediği refah payı ile ilgili kesin ve net açıklama yaptı. Işıkhan, yılın ikinci yarısındaki emekli zammında refah payının gündemde olmadığını belirtti.

3 Temmuz'da duyurulacak enflasyon verileriyle birlikte emekliler için kesin zam oranı belirlenecek.

Alınan maaş tutarına göre değişiklik göstermekle birlikte, refah payının ödenmeyecek oluşu emekli maaş zammında ortalama 700 ile 1000 lira arasında bir düşüş olacağı anlamına geliyor.

Kaynak: Haber Merkezi