İZ GAZETE- Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili ve Gezi tutuklusu Can Atalay hakkındaki ‘hak ihlali’ kararını tanımayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını belirterek AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hukukçuların ve hak savunucularının ‘Hukuk skandalı’ olarak nitelendirdiği söz konusu gelişme büyük tepki topladı. İzmir Barosu’na kayıtlı avukatlar, bugün adliye önünde yaptıkları basın açıklaması ve oturma eyleminin ardından Yargıtay'a yürüme kararı aldı.

Başka bir Cumhuriyet yok

İzmir Barosu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin; yargı eliyle yaptığı darbeyi protesto etmek üzere cübbelerimizle Yargıtaya yürüyoruz. 10 Kasım 2023 Cuma gece yarısı saat 01.00’de yola çıkıyoruz. Ankara’ya gelmek isteyen meslektaşlarımızın 09 Kasım 2023 Perşembe günü saat 21.00’e kadar Baronet üzerinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Başka bir Cumhuriyet yok! Hukuk devletine yapılan bu darbeye hep beraber karşı çıkmak zorundayız. Tüm meslektaşlarımızın katılımını diliyoruz.