Deprem Bilimci ve Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak İzmir'i deprem konusunda uyardı.

Ercan şunları yazdı:

İzmir kent ortasında deprem yapacak iki tane ana kırık vardır. Bunlardan en önemlisi Denizli-Pamukkale'den doğru Gediz Göçüntü güneyinden, Bozdağ kuzey kıyısı boyunca Sarıgöl, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Urganlı, Torbalı, Kemalpaşa, Bornova üzerinden gelen Gediz düşüntülü kırığıdır. Bu kırık, Turgutlu-Urganlı-Derbent'te çatallaşır. Manisa üzerinden giden kuzey koluna Manisa Kırığı, güney koluna Kemalpaşa Kırığı denir. Manisa kırığı, Gediz Göçüntüsünü izleyerek Manisa üzerinden giderken Karadağ ile Yamanlar Dağı'nın kuzey sınırından Menemen-Foça'ya doğru uzanır.

Çatalın güney kolu olan Kemalpaşa kırığı da Gediz Göçüntüsünün bir parçası olan Kemalpaşa göçüntü alanının güneyinden Nif Dağı'nın kuzey kıyılarını yalayarak İzmir'e doğru yönelir. Bu kırık da Kavaklıdere-Yeşilçay'a kadar tek kolla gelirken, Bağyurdu'nda Dağkızılca kırığıyla kesişir.

Kemalpaşa Kırığı Yeşilçay-Kavaklıdere'ye kadar tek kollar gelirken, bir kol sağ yanal atımlı saçak yaparak Bornova, Doğançay üzerinden Yamanlar dağının güneyin bağrından Harmandalı'ya doğru yönelir.

Güney kolu ise İzmir kırığı adıyla Bornova ovasının güneyinden Manavkuyu, Alsancak-Basmane, Kadifekale kuzeyinden Kemeraltı-Konak, Varyant, Hatay kuzey kıyısından geçerek Göztepe, Urla üzerinden Alaçatı, Çeşme'ye doğru uzanır. İşte her 200-250 yılda bir büyük deprem yapan kırık budur.

Pamucak körfezinden doğru gelen sağ doğrultu atımlı Tuzla Kırığı da İzmir-Menderes yolu boyunca Gaziemir üzerinden gelerek Kadifekale batısından, Eşrefpaşa, Varyant üzerinden Konak'ta İzmir kırığıyla kesişir. İşte İzmir içinde olması beklenen depremin olası odağı Kemeraltı-Konak'tır. Varyant'ın ayrıca Asansör'ün yüksekliği bugüne dek İzmir kırığı boyunca İzmir Körfezi'nin depremlerle kaç metre göçtüğünün bir belirtisidir.

Çok aralıklı olarak 6,5-7 büyüklüğündeki depremin en çok sarsacağı yerler Konak, Kemeraltı, Basmane, Alsancak, Bayraklı, Bornova ovası, Alaybey, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Çiğli, Menemen, İnciraltı, Urla dolaylarıdır.