CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ile CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Özel'e, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftci ile Gökan Zeybek eşlik etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü. Toplantının ardından  Özel, Hatimoğulları ve Bakırhan ile birlikte ortak basın açıklaması yaptı. 

Özel: İlişkilerimiz açık ve şeffaf olarak sürecek

Özel, ziyaret için DEM Parti'ye teşekkür ederek, "Tabii ki bugünkü ziyaret bir nezaket ziyareti olmakla birlikte iki parti arasında partilerin genel merkezleri düzeyinde sürdürülen iletişimin ilk adımlarıdır. Bundan sonraki süreçte de Meclis'te temsil edilen, Meclis'te en çok sandalyesi bulunan üçüncü parti durumunda bulunan DEM Parti ile ilişkilerimizi kamuoyunun önünde açık ve şeffaf bir şekilde sürdürmeyi, karşılıklı ziyaretler yapmayı ve Türkiye'nin çok önemli meseleleri konusunda görüş alışverişinde bulunmayı sürdüreceğiz. Bugün ülke meselelerini konuştuk." dedi.

Hatimoğulları: Yerel seçimleri  değerlendirdik

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, "Bugün bu ülkeyi demokratikleştirmek, cumhuriyetin 2'nci yüzyılında demokratik bir cumhuriyet inşa etmek hepimizin görevidir. Bizler elbette bugün yerel seçimleri de değerlendirdik. Yerel seçimler bazen genel siyasetin gölgesinde değerlendiriliyor. Bu çok da yanlış bir şey değil ama yanlış bir şeydir. Yerel seçimlere aynı zamanda kentin kendi dinamikleri üzerinden, kent hizmetleri ve şehir hizmetleri üzerinden değerlendirmek durumundayız. Bizler yerel seçim politikalarımızı ilk belirlediğimiz zaman kent uzlaşısından bahsettik. Bizler bugün elbette neler yapılabileceğini, işbirlikleri konusunda yol ve yöntemler nasıl olur ya da olmaz, nerede olur bütün bunlarla ilgili bir görüşmeyi gerçekleştirmiş olduk. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemlerde de yaşayacağımız yerel seçimler ülkenin demokrasisine ve biraz önce konuştuğumuz bütün genel sorun alanlarının önünün açılmasını sağlayacak nitelikte geçer" ifadelerini kullandı.

Yerel seçimler için ortak çalışma mesajı

Tuncer Bakırhan da Türkiye'nin önemli sorunları bulunduğunu ve iki partinin bunları konuşması kadar doğal bir şey olamayacağını söyledi. DEM Parti'nin yerel yönetimleri çok önemsediğine dikkati çeken Bakırhan, "Önümüzdeki günlerde, kent uzlaşısı çerçevesinde Türkiye'de demokrat, halkçı, şeffaf, toplumcu belediyeciliği esas alan yöneticilerin seçimi için bir hassasiyet içinde olacağız. Yerel yönetimler anlayışımızın Batı'da da karşılık bulması için işbirliği, güç birliği dahil olmak üzere bu seçeneklerin tartışılması gerektiğini bugün dile getirdik. Arkadaşlarımız kent uzlaşısının, yerel yönetimlerde işbirliğinin sağlanacak kentlerin hangileri olduğunu, hangi kentlerde bu çalışmanın yürütülebileceği konusunda bir çalışma yürütecekler. Önümüzdeki dönem yerel seçimlerde, emekçilerin, yoksulların iradelerinin yansıdığı halkçı, toplumcu belediyecilik anlayışının kazanması için biz parti olarak elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyacağımızı belirtmek isterim." dedi.