Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği (BAMAD) tarafından, Seferihisar Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen ve yaklaşık 100 gazetecinin katıldığı 1. İzmir Basın Kampı’nın üçüncü gününde yapılan oturumlarından biri de ‘Çatışma Bölgelerinde Gazetecilik’ oldu. Eski savaş muhabiri Can Ertuna, tecrübelerini ve savaş muhabirliğinin önemini anlattı.

İliştirilmiş gazetecilikle hakikate varılamaz

Günümüzde medyanın ekonomipolitiği nedeniyle evrensel gazetecilik ilkeleriyle barış gazeteciliğinin hayata geçmesinin pek mümkün olmadığını belirten Can Ertuna, Türkiye’den artık savaş ve çatışma bölgelerine ekipler gönderilmediğini, dolayısıyla genç savaş gazetecilerinin yetişmesi ihtimalinin de ortadan kalktığını kaydetti. Ertuna, “İyi bir savaş gazeteciliği, barışa kapı aralar. Ancak iliştirilmiş gazetecilikle ya da bir propaganda aracı haline dönüşerek savaşın hakikatine varmak mümkün değil.  Savaş muhabirliğinin zorluğu da budur. Bir de ülkeniz o savaşın, çatışmanın tarafıysa evrensel gazeteciliğe uygun dili tutturmak çok daha zordur” diye konuştu.

Çatı gazeteciliği yaptırılıyor!

Son dönemlerde savaş muhabirlerine ‘çatı gazeteciliği’ yaptırıldığını da vurgulayan Can Ertuna, “Savaş bölgesine gidersiniz, bir binanın çatısına çıkarsınız, arkanızda ya dumanlar yükselir ya da yıkık bir görüntü vardır ve saat başı canlı yayına bağlanırsınız. Ama savaş haberciliği bu değildir. Savaş haberciliği günlerce insanların arasına karışıp, onlarla konuşup mümkün olduğunca da nesnel bir çerçeve çizmektir. Çünkü sahada olmak sadece farklı bağlamları ortaya koymanızı değil, olup bitenlerin doğru algılanmasını da beraberinde getiriyor. Ben Arap coğrafyasındaki isyanları izlediğimde bunun bir ‘Arap Baharı’ değil, bir kış olduğunu anlatmaya çalışıyordum. Ne yazık ki artık gazetecilik kültürü de medya ekonomisi de buna izin vermiyor. Zaten bu alana medyanın kaynak ayırmaması da nasıl bir habercilik istediğini gösteriyor. Kamuoyu da bunu bir kanlı futbol maçı gibi; kimin neyi, ne kadar kazandığını, kimden kaç kişi öldüğünü, ne kadar zaiyat verildiğini nicel verilerle izliyor” ifadelerini kullandı.