İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde Cemil Tugay'ın başkan seçilmesinin ardından başlayan kadro değişiklikleri sürüyor. Tunç Soyer döneminde 2022 yılında İZSU'nun başına getirilen Genel Müdür Ali Hıdır Köseoğlu ile yollar ayrılırken yerine eski Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erdoğan'ın atandığı öğrenildi. Başkan Tugay'ın belediye şirketlerinden İZENERJİ Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Türkoğlu, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Ali Kılıç, Bilgi İşlem Daire Başkanı Ata Temiz ile Ulaşım Daire Başkanı Kadir Efe Oruç'u da görevden aldığı bildirildi. Başkan Tugay'ın İZENERJİ'de de Erhan Uzunoğlu’nu görevlendireceği gelen bilgiler arasında. Birçok birimde kadro operasyonun süreceği, hafta içerisinde bazı şirketlere çeşitli atamaların yapılabileceği de ifade edildi.

Genel sekreter iddiaları hakkında açıklama

Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, partisinin 23 Nisan töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tugay Erdoğdu ile ilgili soruya verdiği yanıtta, “Bu konuyu şaşkınlıkla izliyorum. Gerçek içerikle alakasız bir sürü şey yazılıp çiziliyor. Biz buluttan nem kapar gibi bazı ipuçları peşinde koşmaya çalışanlar var. İşin aslı şu. Aykut Erdoğdu bizim çok değerli milletvekillerimizden. Ekonomi ve iktisat konusunda önemli birikimleri olan partimizin kıymetlilerinden biridir. Acaba böyle bir seçenek olabilir mi diye genel merkezimizin bunu dile getirmesiyle, bizim de arkadaşlarımızla bunu değerlendirmemizle birlikte genel sekreterlik için değerlendirme sürecimiz oldu. Ama bu gerilim içinde yaşanan bir süreç olmadı. Nihayetinde İzmir’de genel sekreterlik yapacak kişinin kim olacağına önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, ardından da İzmir halkı karar verecektir” diyerek krize nokta koydu.

Aykut Erdoğdu'ya bölgesel görev

Tugay açıklamasının devamında şunları kaydetti; Biz şöyle bir değerlendirme yaptık. Genel sekreterlik makamından daha farklı Ege Bölgesi’nin illerinin tamamında koordinasyon sağlayacak bir planlama ajansı yapısı kurulacak ve değerli vekilimiz Aykut Erdoğdu da orada görev alacak. Aykut Erdoğdu genel sekreterlik görevine gelmeyecek. Bu kesin. Bu konuda genel başkanımız kendisi nihai kararı verdi. Ben de ona fikirlerimi anlatarak uzlaşma noktasına geldik. Başka bir yapıyla beraber hem İzmir’e hem de Ege Bölgesi’ndeki diğer illere hizmet edecek yapıda görev yapacak.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in İzmir Büyükşehir Belediyesi genel sekreterlik görevine İstanbul eski Milletvekili Aykut Erdoğdu'yu istediği, Başkan Tugay'ın Erdoğdu ismini kabul etmeyerek mevcut genel sekreter Barış Karcı ile devam kararı aldığı bu nedenle Genel Başkan özel ve Tugay arasında kriz yaşandığı iddia edilmişti.

Editör: Tuğkan Üsküp