Fosil, çoğu dinozorda görülenin aksine, uyluklarının iki katı uzunluğunda alt bacaklara sahip olduğuyla dikkat çekiyor. Bu keşif, fosil kayıtlarında kuşların kökenine dair önemli bir bilgi sağlıyor.

Pekin'deki Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü'nden Prof. Dr. Min Wang, bu dinozorun sülün boyutlarında olduğunu ve yaklaşık 640 gram ağırlığında olduğunu belirtti. Prof. Dr. Wang, "Eşsiz iskelet biçimi göz önüne alındığında, Fujianvenator, morfolojik evrime, kuşların en erken evrim dönemine yeni bir ışık tutuyor." dedi.

Kuş gibi uçup uçamayacağı bilinmiyor

Fosilde tüy bulunmasa da, bu dinozorun büyük olasılıkla tüylü olduğunu belirten Prof. Dr. Wang, kuş benzeri dinozorun uçup uçamayacağının henüz belirlenemediğini ifade etti.

Araştırmada, uzun bacakların hızlı koşabilen türlerde görülmesi, Fujianvenator'un hızlı bir koşucu olabileceği fikrini uyandırıyor. Ayrıca, uzun bacakların su kıyısında yaşayan kuşlarda da görüldüğü için bu dinozorun bataklık veya su yakınlarında yaşamış olabileceği düşünülüyor.

Kuşların evrimine ışık tutacak keşif

Fosil, diğer sucul ve amfibik hayvan fosilleriyle birlikte bulunduğundan, bu dinozorun bataklıklarda zaman geçirdiğini gösteriyor. Araştırmada, bilinen diğer erken dönem kuş benzeri dinozorların ağaçlarda yaşadığı ve uçabildiği belirtiliyor.

Bu keşif, kuşların kökeni ve erken evrimsel dönemler hakkındaki bilgilerimize önemli bir katkı sağlıyor.