Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çeşme İlçe Kongresi’nde konuşan Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Ekrem Oran, 2019 yılında göreve geldiğinde bu yana yaşananlar ve hayata geçirdiği çalışmalardan söz ederken kendini sosyal medyada ve sokakta eleştiren partililere tepki gösterdi.  

Eleştiri yeri sosyal medya değil

Partiyi ve partinin görevlendirdiği isimleri sosyal medyada ve sokakta eleştirenlere sert çıkan Çeşme Belediye Başkanı Oran, “Maalesef son 20 yılda; tarihiyle kavgalı, Mustafa Kemal’e düşman, vicdanından yoksun, karanlık bir aklın, tüm değerlerimize, 100 yılda elde ettiğimiz tüm kazanımlarımıza karşı sürdürdüğü sistemli bir saldırıyla mücadele ediyoruz. Ve ne yazık ki tüm gücümüzle bu zihniyetle mücadele etmemiz gerekirken, içimizden bazıları seçim heyecanına girmiş, kahve köşelerinde kendilerine zemin hazırlama gayretine düşmüşler. Partimi, genel başkanımı, hatta beni eleştirme peşindeler. Partiyi, onun belediye başkanını, genel başkanını eleştirme yeri sosyal medya değildir, kahve köşeleri hiç değildir! Bizi eleştirmenin, partiyi konuşmanın yeri ilçe kongreleri ve danışma kurullarıdır” diye konuştu.


Sizin derdiniz adaylaşmak mı?

Kendisini ve partiyi eleştiren isimlerin seçimlerde çalışmadığını, şu anda da şahsi emelleriyle hareket ettiğini vurgulayan Başkan Oran, “Hem seçim zamanı sahada görünmeyeceksiniz, ‘Bir işin ucundan tutayım’ demeyeceksiniz, hatta utanmadan sandık çıkışında ‘Elim CHP’ye gitmedi, X partiye oy verdim’ diye övüne övüne konuşacaksınız, sonra da gelip delege seçimlerinde liste çıkararak partimizi şekillendirmeye çalışacaksınız. Biz buna izin vermeyiz! Bu şekilde olmaz. Sizin derdiniz; partimiz mi, ülkemiz mi yoksa sizin yerel seçimlerde adaylaşmanız mı?” ifadelerini kullandı.

Ekrem Oran'ı konuşalım

“Eğer Ekrem Oran’ı konuşacaksak, buyurun konuşalım” sözleriyle konuşmasını sürdüren CHP’li Başkan Ekrem Oran, şunları söyledi: “2003 yılında Çeşme CHP’ye kayıt oldum ve partinin kontenjan adayı olarak meclis üyesi oldum, encümen de komisyonlarda görev aldım. 2009 yılında ön seçime girdim ve ön seçimden sizlerin oyuyla birinci çıktım. 2014’te aday adayı oldum, hak ettiğimi düşündüm ama partim beni aday göstermedi. Muhittin Dalgıç aday ilan edildikten 5 dakika sonra kendisini aradım, partimin adayının sonuna kadar yanında ve destekçisi olduğumu söyledim. O gün bazıları sandık görevlerini yapmadan çekip gittiler, partiyi boşalttılar. Seçimi yine de kazandık.”

Aleyhine tek bir söz etmedim

İlçe başkanı olduğu süreç boyunca dönemin belediye başkanı aleyhine hiçbir söz ve faaliyete imza atmadığına dikkat çeken Başkan Oran, “Daha sonra olağanüstü kongreye gittik, ben aday oldum, kazandım. Ardından 2 kongre daha yaptık. Toplam 3 dönem, 5 sene ilçe başkanlığını görevini yürüttüm. Bu süreçte 7 seçim geçirdik. 2019’da partim beni aday gösterdi. Bu arada ilçe başkanlığı yaptığım 5 sene boyunca belediye başkanı hakkında tek bir kelime sarf etmedim, aleyhine tek söz etmedim. Konuşacağım her şeyi meclis grubunda yüzlerine söyledim. Dışarıda hiç konuşmadım. Meclis üyelerinden bazıları meclis grubunda ilçe başkanına saldırdı, disipline bile vermedim. Partimize zarar verecek tek adım atmadım” açıklamalarında bulundu.

Dalgıç ve Tütüncüoğlu'na tepki

2019 yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olduğunda yaşananları aktaran Başkan Oran, Çeşme’nin önceki dönem belediye başkanları; Muhittin Dalgıç ile Faik Tütüncüoğlu’na tepki gösterek şöyle konuştu: “Maalesef  10 sene meclis üyeliğini yaptığım Faik Tütüncüoğlu atmadığı çamuru, demediği yalanı bırakmadı. Karşımda çalıştı, ‘Bizim çocuk kazansın, Ekrem yabancı’ dedi. 1989’da aldığı yerel seçimde çarşının önünde Faik Tütüncüoğlu’nu kucaklayarak çıkaran Ekrem için bunu dedi. Gıkım çıkmadı! Muhittin Dalgıç’a gittim 3 sefer, ağabey ben senin yanında yer aldım sokak sokak dolaştım, ‘fare kapanına sokuyoruz’ dediler, aslanlar fare kapanına girmez diye seni anons ettim, gel kendini büyüt, yanımızda yer al dedim. Maalesef gelmedi. Hacımemiş’te efsane miting yaptık, mitingden bir gün evvel gittim Muhittin Dalgıç’a, ben seçimi aldım, biz kazandık, gel kendini kurtar, gel adını kurtar, Hacımemiş’te benim elimi kaldır, sen kahraman ol’ dedim.  Yine gelmedi. Geçen seçime göre yüzde 1-2 oranında puanımız düştü ama seçimi aldık. Her şeye rağmen seçimi aldık.”

Adayım arkadaşlar

Yeni dönemde aday olduğunu ‘Hodri meydan’ vurgusuyla açıklayan Başkan Oran, “Bazı arkadaşlar sosyal medyadan yazıyorlar, çiziyorlar. Yapmayın! Adaysanız benim gibi aday olun. Ön seçimse ön seçim, delegelerle ön seçimse delegelerle, üyelerle ön seçimse üyelerle, atamaysa atama, Ekrem Oran burada! Adayım arkadaşlar!” dedi.

Önce kendin liste çıkar

Örgütün ve Çeşme’nin desteğini sonuna kadar hissettiğini dile getiren Başkan Oran, “Siz aday olacağım diye beni sosyal medyadan eleştirmeyin. Önce kendi mahallenizde delege listesini çıkarma delikanlılığını gösterin, delege olun burada konuşma hakkını alın. Ama kendi mahallende delege dahi olamıyorsan, delege listesi dahi çıkaramıyorsan, gidip başka mahallede Ekrem Oran’a karşı olan listeyi desteklemeye kalkma! Çünkü Ekrem Oran’ı başkan yapan, arkasında kapı gibi duran bu örgüt, yine Ekrem Oran’ın arkasında sonuna kadar olacak” diye konuştu.

Göremediklerini anlatayım

Görev süreci boyunca hayata geçirdiği hizmetlerden örnekler vererek, kendisini eleştirenler yanıt veren Başkan Oran, “Kent konseyi başkanlığı yapmış bir partilimiz, çıkıp ‘Ekrem Oran, ne yapmış ki göremiyorum’ diyor. Göremediklerinden bazılarını anlatayım; Ekrem Oran, 5 senedir cezada olan Alaçatı Belediyesi’ni gelir gelmez açtı mı, açtı. Alaçatı Belediyesi bize emanettir. Hiçbir Alaçatalı’ya sorulmadan kapatılan belediyeye, yeniden açılana kadar emanete gözüm gibi bakıyorum. Sen de çıkacaksın, ‘Senin başkanın ne yapmış’ diyeceksin. Evde sağlık hizmetlerini başlatmış, psikolog, sosyolog, doktor, hemşire, fizyoterapist,  hasta nakil ambulansı, hepsini size ücretsiz getirmiş. Çeştur’u büyütmüş. Çeştur’u büyüttük, 300 gencimizi çalışır hale getirdik. ‘Alaçatı paraçatı’ dediler. Sizler için; Alaçatı’da 3 tane, Çeşme’de 5 tane, Yıldızburnu, Dalyanköy, Çiftlikköy’de Çeştur açtık, 3 liraya çay içebiliyorsunuz”diye konuştu.

İki kişi iade etmedi

Alataş şirketi ile ilgili süreçlerden bahseden Başkan Oran, “Bunu herkesin bilmesi lazım; Alataş diye şirket var, yüzde 86’sı Çeşme Belediyesi’nin, yüzde 14’ü ise 7 kişinin yüzde 2’şerden ortak. Şahıslar ortak. Muhittin dalgıç ortak, ağabeyi de ortak. Gelir gelmez çağrı yaptık; bu mal bizim malımız, sembolik ortaklığınızı iade edin dedik. Beş tane gerçek partili iade etti, 2 kişi hariç... Onların sembolik olarak gözüken paralarını da ödedik. Muhittin ve Nurettin Dalgıç iade etmedi, hala ortaklar... Biz de ne yaptık? Sermaye artırımıyla bu hisseleri küçülttük” ifadelerini kullandı.

Zarf içinde kurşun geldi

Tehdit ve baskılara rağmen Çeşme Halkı için hizmet ettiğini ve aynı şekilde devam edeceğini kaydeden Başkan Oran, “Çeşme sıkıntılıydı, kalenin önünde kaçak kafeler, ruhsatsız lunapark, devamlı işgal vardı. Hepsini kaldırdık. Zarfın içinde kurşunlar hediye geldi, yılmadık. Tehdit ettiler, vurun kepçeleri yıkılsın dedim, yıktım geçtim. Çeşme Kalesi’nin önünü Çeşmeli’nindir dedim. Çünkü o kurşunlar Ekrem Oran’ı ve arkadaşlarını korkutamaz. Çünkü Ekrem Oran CHP’nin belediye başkanı!” açıklamalarında bulundu.

CHP'li başkanı lekelemeyin

Kendini eleştirenlere seslenen Başkan Oran, “Arkadaşlara son kez sesleniyorum; ben ilçe başkanıyken hiçbir yerde CHP’nin belediye başkanını lekelemedim. Adaysanız adam gibi aday olun. Çıkın karşımıza mücadele edin ama sosyal medyada CHP’li belediyeyi lekelemeyin!” dedi.

Dimdik durmaya devam

Çeşme Belediyesi’nin hem finansal hem de yatırım açısından doğru yönetildiğinin altını çizen Başkan Oran, şunları söyledi: “Gururla söylüyorum; yaptığımız tüm yatırımlar, Çeşme Meydanı, Ilıca Plajı, Reisdere kapalı pazaryeri, Alaçatı modern sanat müzesi, Çiftlikköy ve Ovacık pazaryerleri, hepsi belediyenin öz kaynaklarıyla bir lira kredi kullanmadan yapılıyor. Çeşme Belediyesi’nin bir lira borcu olmadığı gibi kasasında da 250 milyon lira para var. Biz Çeşme Belediyesi’ni hem finansal hem yatırımlar açısından doğru yönetiyoruz. Hep beraber daha iyisini başaracağız.  2019 seçimlerinde söylediğim gibi sen ben yok biz varız. Karanlığın karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Çeşme için hayallerimiz var, birlikte gerçekleştireceğiz. Benim Çeşme ailem, CHP örgütüm arkamda olduğu sürece; hiçbir şeyden korkmayacak çatır çatır kavgaya devam edeceğiz.”

Gizem TABAN

Muhabir/Politika haberleri/izgazete.net