İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Kültürlerarası Sanat derneği ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen 3. İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması 8 Kasım’da başlıyor. Açılış, Gökmen Ulu’nun “Komünist OsmanBelgeseli ile yapılacak. 13 Kasım’a kadar sürecek festivalde 18 Akdeniz ülkesinden gelen 34 film izleyicilerle buluşacak.

Komünist Osman Kimdir?

Etkinliğin açılışı Gökmen Ulu’nun yönetmenliğini yaptığı “Komünist Osman” Belgeseli ile başlayacak. Belgeselde, siyasi yaşamını SODEP, SHP, CHP ekseninde sürdüren, 1984 - 1994 ile 2004 – 2014 yılları arasındaki Dikili Belediye Başkanlığı sırasında toplumcu belediyecilik uygulamaları yapan Osman Özgüven ve yoldaşlarının serüveni anlatılıyor. Film gösterimi 8 Kasım Çarşamba günü saat 19:00’da Alsancak’taki İzmir Mimarlık Merkezi’nde yapılacak.

Kent ve Sanat Paneli

Belgesel gösterimi öncesinde ana teması “Kent ve Sanat” olan panel gerçekleştirilecek. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman, Şehir Plancısı ve Sanatçı Ceylan Etkin Işık, Yazar, Çizer, Yönetmen ve Mimar Behiç Ak ile Gazeteci, Yazar ve Yönetmen Gökmen Ulu konuşmacı olarak yer alacak. Panelin başlama saati 18:00.

Ücretsiz etkinlikler

Etkinlikler ayrıca Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fransız Kültür Merkezi’nde devam edecek. 13 Kasım’da İzmir Sanat’ta Henri Langlois İzmir Onur Ödülü sahibini bulacak. Sinema dünyasının ustalarından, Yunan kökenli Fransız Yönetmen Costa Gavras adına film seçkisi yer alacak. Henri Langlois ve Sinemanın Belleği Sempozyumu düzenlenecek. Ayrıca, Gavras ve Türk Sinematek’i kurucusu Onat Kutlar’ı anlatan kolajlar ile festivalde gösterilecek filmlerin afişleri 7 – 30 Kasım tarihleri arasında İzmir Sanat’ta sergilenecek. Halka açık etkinlikler ücretsiz gerçekleştirilecek.