Yüksekova ilçesine bağlı Dilektaşı köyünün Çalımlı mezrasında yaşayan seçmenler, mezralarına yeteri kadar hizmet gelmediğini belirterek 31 Mart yerel seçimlerinde sandık başına gitmeyeceklerini ilan etti. Mezra oldukları için hizmet alamadıklarını ifade eden vatandaşlar, mezraya hizmet gelmesi ve köy statüsüne kavuşana kadar oy kullanmayacaklarının altını çizdi. 

Şartlarımız yerine getirilene kadar boykot sürecek!

  Mezra sakinleri adına açıklama yapan Adem Kahraman, “Şu anki mevcut seçimde 137 seçmenin oy kâğıdı gelmiş, fakat biz oy kullanmayacağız. Seçim günü okulun önünde toplanıp seçimi boykot edeceğiz. Şartlarımız yerine getirilene kadar oy kullanmayacağız. Şartlarımız çok ağır şartlar değil. Bizim köyümüz diğer köylerden 7-8 kilometre uzaklıkta, biz mezramızın köy yapılmasını istiyoruz” dedi. 

Suyumuz, yolumuz elektriğimiz yok

Mezralarında sorunların bitmediğini ifade eden mezra sakini Hamit Doğan ise “Suyumuz yok, yolumuz yok, elektriğimiz sürekli arızalanıyor. Telefonlarımız çekmiyor. Bizim sadece bir sorunumuz yok, birden çok sorunumuz var. Devlet bize yardım etsin. Halimize çare bulsun. Yoksa köyü terk etmek zorunda kalacağız. Biz de insanız. Devletimiz sadece şehirdeki vatandaşa bakmasın. Bize de baksın. 15 gün sonra seçim var, oyumuza talipler ama mezramıza herhangi bir hizmet yapılmadığı için kullanmayacağız. Biz yıllardır hizmetten uzak yaşadık” ifadelerini kullandı.

Editör: Esra Seyirden