Urla'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, sendika temsilcileri, bağımsız dernekler ve platformlar Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezine, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığına ve Cumhuriyet Halk Partisi Urla İlçe Başkanlığı’na yazı yazarak ithal aday istemedikleri yönünde çağrı yaptı.  

Çağrıda şu ifadelere yer verildi: 

“2023 yılının aralık ayı başında, Urla'da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları, Sendika temsilcileri, bağımsız dernekler ve platformlar olarak, Urla Kent Konseyi öncülüğünde vatandaşlarımızın katılımıyla düzenlenen açık panel sonucunda yayınladığı deklarasyon ile Urla'yı, Urla'nın sokaklarını ve Urla'da yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını bilmeyen bir adaya karşı olduğumuzu dile getirmiştik. Tüm bu çalışmalarımızın ardından son günlerde gündeme gelen söylemlerden ve bilgi kirliliğinden halkımız adına duyduğumuz endişeyi belirtmek adına bu çağrıyı kaleme almış bulunmaktayız. 

Urla’yı bilen, Urla’da yaşayan aday istiyoruz

İlçemizde anketlerin yapılması, Genel Merkez tarafından belirlenen bir heyetin ilçemize gelerek aday adayları ile mülakat yapması ve dilekçe vererek görüşme talebinde bulanan STK temsilcileri ile görüşmeleri bizleri süreç adına fazlasıyla mutlu etmiştir. Fakat son günlerde gündemde olan söylemler ve bilgi kirliliği sürece gölge düşürmektedir. Bu durum Urla'da yaşayan ve sorumlu olduğumuz üyelerimizin bağlı bulunduğu STK'lar, odalar ve muhtarlar olarak, karar vericileri uyarma zorunluluğu doğurmuştur. 
Bizler Urla'yı bilen, Urla'da yaşayan, Urla'ya katkı koyan ve adı 'Yerel' olan bu seçimin adayının da yerel olmasını diliyoruz. Bizler asla dışarıdan bir aday istemiyoruz. 

Endişeliyiz! Yanlış aday kopma yaratır…

Urla'da yerel memnuniyeti arttıracak, endişeleri giderebilecek, demokrat, STK'ları kucaklayacak, Urlayı bilen-tanıyan ve tanınan, Urla halkında karşılığı bulunan yani yerelde değeri olan, Urla'ya ve Urla halkının sorunlarına hakim, Urla halkını küstürmeyecek bir adayı canı gönülden arzu etmekteyiz. 
Tüm bu çerçevede yapılacak olan yanlış bir aday atamasının, ilçemizde derin kopmalara sebebiyet verebileceği gibi küskün bir seçmen yaratılacağı hatta bağımsız yerel bir kimliğin aday çıkabileceği ya da Urlalı bir aday çıkaracak başka partilere yönleneceği yönünde duyduğumuz endişeyi sizlerle paylaşarak aday belirleme sürecini hassasiyet ile sürdüreceğinizi arzu etmekteyiz. Saygılarımızla...”