Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) bu hafta sonu 18. Kurultayını gerçekleştirecek. Kurultayın ilk gününde, 2 Mart Cumartesi saat 13:30-17:30 arasında İzmir Barosu Konferans Salonu’nda “Ekolojik Kentler, Yerelden ve Yerinden Yönetim” başlıklı bir söyleşi ve forum düzenlenecek. Söyleşide siyaset bilimci Prof. Dr. Ayşen Uysal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi Avukat Arif Ali Cangı konuşmacı olarak yer alacak.

Ayşen Uysal’ın insan ve doğanın uyumlu bir şekilde var olduğu ekolojik kentler için yerel siyasete sokaktan katılımın yol ve yöntemlerini ifade edeceği söyleşide, Tunç Soyer’in de yerel yönetim penceresinden İzmir’in ekolojik sorunlarına yaklaşımlarına dair deneyimlerini paylaşması bekleniyor.

Söyleşinin ardından yerel seçimlerde il ve ilçe belediye başkanlıklarına ve meclis üyeliklerine aday olanların kendi bölgelerindeki çevre ve ekoloji sorunlarına yaklaşımlarını paylaşacakları bir forum düzenlenecek.

Kurultayın ikinci günü ise 3 Mart Pazar günü Tepekule İnşaat Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda EGEÇEP bileşenlerinin katılımı ile gerçekleşecek. Geçen yıl yapılan çalışmalar değerlendirilecek, sermayenin ve hükümetin saldırıları sonucunda art arda gelen ekolojik yıkımlara karşı önümüzdeki süreçte yaşam savunusu alanında yapılacaklar tartışılacak ve yeni yürütme kurulu belirlenecek.

Editör: Duygu Kaya