Tüm Bel-Sen TİS'e hazırlanıyor: Hedef yoksulluk sınırının altında kalmayan bir TİS

Tüm Bel-Sen İzmir Şubesi, 2020 yılını kapsayacak TİS hazırlık sürecine girdi. Şubenin TİS Hukuk Sekreteri Birkan Acar, "Hedefimizde yoksulluk sınırının altında olmayan bir TİS imzalamak var" dedi.

SENDİKA 09.12.2019, 12:50
Tüm Bel-Sen TİS'e hazırlanıyor: Hedef yoksulluk sınırının altında kalmayan bir TİS

Evrensel'den Dilek Omaklılar'ın aktardığıan göre;Geçtiğimiz dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesinde “bugüne kadarki en iyi toplu sözleşmeyi” hayata geçiren Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube 2020 toplu iş sözleşmesi için de yine işyerini gezerek emekçilerin taleplerini almaya başladı. Geçen dönem imzalanan toplu sözleşmeyle emekçilerin yüzde 72 oranında zam aldığını belirten Şube TİS Hukuk Sekreteri Birkan Acar, “Geçtiğimiz dönem imzalanan toplu sözleşme, İzmir Büyükşehir Belediyesinde bugüne kadar imzalanan zam oranı olarak en iyi toplu sözleşmeydi. İşyerlerinden talepleri aldığımız, taslağı birlikte oluşturduğumuz bir sözleşme oldu. Toplu sözleşmenin ayrıntılarını, yapılan görüşmeleri üyelerle paylaşarak, sandık kurarak, onların iradesiyle sözleşmeyi imzalamıştık” dedi.

EMEKÇİLER ÜCRETLERİNİN ARTMASINI İSTİYOR

2020 yılını kapsayacak TİS hazırlık sürecine girdiklerini ve aynı şekilde talepleri işyerlerinden alarak toplu sözleşme taslağını oluşturacaklarını söyleyen Acar, kurdukları toplu sözleşme komisyonunun da bu taslağın oluşmasına yardımcı olacağını ifade etti.

“Ekonomik krizden etkilenen işçiler emekçiler ücretlerini büyük ölçüde artmasını istiyorlar” diye konuşan Acar, şöyle devam etti: “Ülkedeki krize bağlı olarak hedefimiz yoksulluk sınırının altında olmayacak bir toplu sözleşmeye imza atmak. Ayrıca sosyal hakların daha çok öne çıkacağı bir süreç geçireceğiz"

'İŞYERİ GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYORUZ'

Hazırlıklarını tamamlayıp taslağı oluşturduktan sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını dile getiren Acar, “İZSU Genel Müdürlüğü, ESHOT ve İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçilerini ilgilendiren toplu sözleşme olacak. İşyerleri olarak İZSU’da hemen hemen dış ilçelerin tümünü gezdik, ESHOT Genel Müdürlüğündeki yaptığımız toplantıda aldığımız talepleri yazdık. Daha sonra büyükşehrin ana binası, Halkapınar ek hizmet binası ve diğer ilgili birimlerinde bu süreç içinde gezmeye, oralardan talepleri almaya çalışıyoruz. Süreci sadece yürütme kurulu olarak değil, işyeri temsilcileri ve bize katılan birim temsilcileriyle birlikte örmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

'KREŞ TALEBİMİZ EN ACİL TALEPLERDEN BİRİ'

Emekçilerin en önemli sorunlardan birinin ‘yemek hizmetinden faydalanamama’ olduğunu söyleyen Acar, özellikle belli bölümlerdeki emekçilerin yemekten faydalandığını ancak bütün emekçilerin yararlanması için çaba göstereceklerini söyledi. Ayrıca kreş taleplerinin de en acil taleplerinden biri olduğunu söyleyen Acar, “Kreş de sadece belli başlı noktalarda var. Ama Konak’ta yaklaşık 1500’e yakın kamu emekçisi çalışıyor. Konak’ta da bir kreş açılmasını istiyoruz. Yerinin belirlenmesi ve bununla ilgili bir adım atılmasını istiyoruz. Sadece toplu sözleşmede ücretlerin arttırılması değil bu gibi başlıklar da önümüzde duruyor” dedi.

Geçtiğimiz toplu sözleşmede yer alan bazı hükümlerin uygulanmadığını ve bunun da takibini yaptıklarını belirten Acar, “Kent kartlarımızla BİSİM’den yararlanma, arabalı vapura binme gibi... Ama bunlar teknik aksaklıktan kaynaklı hâlâ çözüme ulaşmadı. Onların da 2020 yılı içinde teknik sorun kalktıktan sonra çözülebileceğini düşünüyoruz. Onunla ilgili hem belediye başkanından hem ESHOT Genel Müdüründen söz de aldık bu konuda, teknik aksaklığın giderilmesini bekliyoruz. Onun dışında geçtiğiniz dönemden checkup var. Türkiye’de bir belediyeye ait tek hastane olan Eşrefpaşa Hastanesinde çalışanların sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasını istiyoruz” diye ekledi.

Yorumlar (8)
ÇILGIN İTFAİYECİ 9 ay önce
PARDON AMA SORMAZLAR MI ADAMA, ÖNCEKİ DÖNEM SENDİKA YÖNETİCİSİ YAŞAR GÜL BEYE ELEŞTİRİ SUNAN ŞUAN Kİ YÖNETİCİLERDEN BİRKAN ACAR , YAKIN ZAMANDA GENEL SEKRETER BUĞRA BEYİN İZNİYLE EŞİNİ VE KARDEŞİNİ BÜYÜKŞEHİRİN ŞİRKETLERİNDE İŞE BAŞLATTIĞINA DAİR BİLGİLER VAR. YARIN TOPLU SÖZLEŞMEDE KİMİN HAKKINI KORUYABİLİR KENDİSİ ACABA ? EĞER BÖYLE İSE BUNUN ADI SARI SENDİKACILIK MIDIR. TÜM BEL SEN KİMLERE KALDI DEMEKTİR.
NOT: AYNI ŞEKİLDE ŞUBE BAŞKANI ANIL KAÇAR DA EŞİNİ ŞİRKETTE BAŞLATTIĞI BİLGİSİ BULUNMAKTA.
AYŞEGÜL. 9 ay önce
ÇOK AYIP NE HALE GELMİŞ TÜMBELSEN 1 NOLU ŞUBE YAZIK.
İZMİRLİ 9 ay önce
Bırakın bu safsata tartışmaları....herkesin işi kendine.Belden aşağı vurmayı erdemden saymayın.YERSEN muhabbeti yapmayın sendikanızın arkasında olun .Er meydanına gelin,sütre gerisinden rüzgar yapmayın..çıtayı düşürmeyin...
belediye emekçisi 9 ay önce
bu dil sanırım birkan acarın kendi dili. nasılda kendi ayıbını meşrulaştırmakta. bence çıkıp yüreklice ya kabul et yada reddet. ama eşini ve kardeşini tüm sendika üyesi olan emekçilere nasıl açıklayacaksın acaba . yazılan üstteki yazının gereği biz belediye emekçilerine yapılan haksızlık ve yaşar gülcülüktür. ikinci yaşar gül vakasını tümbelsen 1 nolu kabul etmeyecektir bence.
Tüm Yerel- Sen'li 8 ay önce
al birini vur ötekisini. birkan da, ulusta, yaşarda, kenan da aynı sendika üyesi ve hepside aynı model.
Çalgın İZSU’cu 8 ay önce
Birkan acarla bir tek kişinin derdi var. O da Kenan U.. diye birisi. Birkan’ın kardeşi İstanbul’da yaşıyor işi hali keyfi gayet yerinde. Attığı iftira buradan belli. Ayrıca belediyeye Bin küsür kişi alındı. CV bank denen bişey var. İhtiyaca binayen herhangi bir kişi neden olmasın. Ayrıca sendika çöl güzel bir Tis imzaladı. Neden emekçileri satsınlar. Kişisel husumetinizi Başka mecralarda yapınız Kenan U... Yoksa isminizi iftira atmaktan heryerde ifşa edecekler bilesiniz..
bir emekci 8 ay önce
Burda böyle yazılması doğru değil. sendika olarak zaten gereği neyse yapılacaktır. birkanın yada anılın böyle bir durumu varsa gereği yapılır, bu yerelseni bağlamaz. yerelsen kendine baksın.
Tüm Yerel Sen li. 8 ay önce
Tümbel sen içindeki emep lilerin kendi savaşı. Bu yorumu yaptıran Volkan a. isimli sendika yöneticisi olduğu dedikodusunu duydum. Ayrıca tüm belediye de duyulmuş, Tümbelsen nereye kaçsa nafile. Gerçi her ne olursa olsun Birkanın, sendika ağası misali ailesini belediyede işe sokması çok kötü bir davranış ve ihanettir belediye emekçilerine. onurlu bir davranış beklenir yani istifa!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
31°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?