Tire Belediyesi'nde TİS imzalandı

Tire Belediyesi Personel A.Ş. ve DİSK Genel-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı.

SENDİKA 01.08.2019, 13:24
Tire Belediyesi'nde TİS imzalandı

Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmasıyla sosyal ve sendikal haklarına kavuşan Tire Belediyesi Personel A.Ş. çalışanları büyük sevinç yaşadı. Törende İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği destek ve tebrik mesajları okundu.

İmza töreninde konuşma yapan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ‘’Ben her daim kendi imkânlarını iyi kullanan, planlı, programlı, adil ve şeffaf yönetim anlayışı içerisinde güçlü bir belediye hedeflemiştim. İşçinin, emekçinin hakkını vermeden, onların durumunu iyileştirmeden mutlu ve güçlü belediye olunmaz, olunamaz’’ dedi.

Tire Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene; Tire Belediye Başkan Salih Atakan Duran, Tire Belediye Başkan yardımcısı Doğukan Eroğlu, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Cafer Konca, Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı, sendika temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve yüzlerce Tire Belediyesi Personel A.Ş. çalışanı katıldı.

"TİRELİLER BÖYLE BİR BELEDİYE BAŞKANINA SAHİP OLDUĞU İÇİN ÇOK ŞANSLI"

Toplu İş Sözleşmesi İmza töreninde ilk konuşmayı DİSK-Genel İş Sendikası 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç yaptı. Özgür Genç konuşmasına ‘’Tireliler ve belediye çalışanları böyle bir belediye başkanına sahip olduğu için çok şanslı’’ dedi. Tire Belediyesi’nin mali durumunun kötü durumunda olmasına rağmen Başkan Duran’ın Toplu İş Sözleşmesi ile belediye çalışanlarına tüm haklarına verdiğini ifade eden Genç ‘’Kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum’’ dedi.

KADIN DOSTU BELEDİYE

Başkan Genç Tire Belediyesi'nin Bornova Belediyesi ile birlikte "Kadın Dostu Belediye" olduğunu da söyleyerek "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde kadın personel ücretli izinli olacak"dedi. Genç Tire Belediyesi'nin DİSK-GENEL İŞ Sendikası ile TİS imzalayan ilk İYİ Partili belediye olduğunu da sözlerine ekledi.

"EMEK EN YÜCE DEĞERDİR"

Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan yaptığı konuşmada ise ‘’Emek en değer yücedir’’ dedi Çalışkan konuşmasında Türkiye’nin tek yaygın sendikası olduklarını ifade ederek ‘’Zor zamanlarda emek mücadelesi veriyoruz. Talebimiz herkes için her şeyin güzel olması. İşçi kazanırsa herkes kazanır. Sayın belediye başkanımıza halka hizmet eden bu kurumumuzun her biriminde çalışan kardeşlerimiz için verdikleri haklar için teşekkür ediyorum’’ dedi.

"YİNE BİR İLKE İMZA ATIYORUZ"

Tire Belediyesi olarak yine bir ilke imza attıklarını söyleyerek sözlerine başlayan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ‘’Bizim dönemimizin başlangıcı ile kapalı kapılar ardında alınan kararlarla yönetilen belediyeyi, meclis toplantıların ve ihalelerin canlı olarak yayınlanıp, aldığı kararları halkı ile paylaşan bir hale getirdik. Belediye meclislerinin ve ihale ilanlarının canlı olarak yayınlanması Tire Belediye tarihinde bir ilktir.

Bugün, hem belediye şirketinde çalışan işçilerimizin ilk defa sendikal haklara sahip olması açısından, hem de 2018 Nisan ayında devletin yapmış olduğu toplu iş sözleşme tarihi 2020’de bitecek olmasına rağmen, o tarihi beklemeden toplu iş sözleşmesine imza atan ilk belediye olmamız açısından tarihi bir gün olarak hafızalarda kalacaktır. Ben her daim kendi imkânlarını iyi kullanan, planlı, programlı, adil ve şeffaf yönetim anlayışı içerisinde güçlü bir belediye hedeflemiştim. İşçinin, emekçinin hakkını vermeden, onların durumunu iyileştirmeden mutlu ve güçlü belediye olunmaz, olunamaz. İşte biz bu hedef doğrultusunda bugün işçimizin geleceğe umutla bakmasına sebep olacak başlangıç için büyük bir adım atıyoruz. Seçim öncesinde her meydanda ve belediye işçileri ile bir araya geldiğimde sendika sözü vermeme rağmen, bazı kesimler şahsım için sendikacıları belediyeye sokmayacak şeklinde algı yaratmaya kalkmışlardı. Bugün gerçekleştirilen bu tören bu sözleri boşa çıkarmıştır. Dönem dönem sosyal medyada sahte hesaplarla belli merkezden yönetilen kimselerce yine algı yaratılmaya çalışılıyor. Bugün önceki algıları nasıl yıktıysak, bundan sonra işçi, memur, müdür ve idare olarak yani büyük bir belediye ailesi olarak bu algıları yıkacağız ve bu algıyı oluşturmak isteyenlerle de adalet önüne hesaplaşacağız. Bizim için emek yüce bir değerdir. Emek için mücadele hakkınızdır. O yüzden bu mücadeleyi en iyi verecek olan Genel İş Sendikası ile bugün toplu iş sözleşmesine imza attık. Beni, iş ve emek mücadelenizde bir abiniz, bir kardeşiniz olarak görün. Bugünkü iş sözleşmesinde daha birçok hakka sahip oldunuz ve emin olun daha da olacaksınız. Sizler belediyeyi sahiplendikçe, belediye işlerini kendi işinizi yapar gibi yaptığınız sürece kazanan sizler olacaksınız. Belediyenin mali durumu düzeldikçe maaşlarınızda daha da iyileştirme yapmayı hedefliyoruz. dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
23°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?