KESK bütün illerde maaşlara ek zam talep etti

KESK İzmir Şubeler Platformu'nun , eski Sümerbank önünde gerçekleştirdiği eylemde krizin faturasının emekçilere çıkarılmasına tepki gösterilerek, maaşlara ek artış talep edildi.

SENDİKA 15.10.2018, 14:03 15.10.2018, 14:36
KESK bütün illerde maaşlara ek zam talep etti

İZ GAZETE -  KESK İzmir Şubeler Platformu dönem yürütmesi adına Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Çağdaş Yazıcı'nın okuduğu açıklamada, toplam 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin yandaş konfederasyon yönetimi ile hükümet arasında imzalanan, hiçbir zaman tutmayan hedeflenen enflasyon rakamlarının esas alındığı satış sözleşmelerinin bedelini ödemeye devam ettiği ifade edilerek resmi enflasyon pranlarının dahi yüzde 6 oranında bir enflasyon farkı olduğuna dikkat çekildi.

Yazıcı, KESK-Ar'ın verilerini açıklayarak, 2018 Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı çalışması verilerinin dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2.214 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 6.237 TL’ye ulaştığına değindi.

PATRONA MÜJDE VATANDAŞA ALIŞ VERİŞ TAVSİYESİ

Maaşlardaki kayıplara dikkat çekilen açıklamada, "Sene başında maaşı 3.250 TL olan bir kamu emekçisi, dolar kurundaki artıştan kaynaklı olarak 9 aylık dönem içinde 2 maaş kayıp yaşamıştır. Geçtiğimiz hafta açıklanan “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı” ise günlerdir kamuoyunda yaratılan beklentiyi karşılamanın çok uzağındadır. Söz konusu program paketinden patronlara yeni vergi iadeleri, krediler, KDV iadesinin kolaylaştırılması gibi müjdeler çıkarken vatandaşlara ise çıka çıka yaşanan gerçek enflasyonun %50’yi aştığı koşullarda, 80 gün sürecek %10 indirim kampanyasının yapıldığı firmalardan alış veriş yapma tavsiyesi çıkmıştır." denildi.

"Yaşanan krizin sorumlusu ücretleri, gerçek enflasyon yerine hiçbir zaman tutmayan hedeflenen enflasyon rakamlarına göre belirlenerek gittikçe yoksullaştırılan, büyümden pay verilmeyen, sendikal hakları teker teker yok edilen asgari ücretliler, işçiler, kamu emekçileri ve emekliler değildir.  Dolayısıyla işçilerin, emekçilerin bu krizi yaratanlara bir borcu yoktur. Tam tersine yıllardır yaşadığı kayıplardan kaynaklı alacağı vardır. " şeklinde konuşan Yazıcı, sendikanın taleplerini şu şekilde sıraladı;

Sadece bu yıl değil, yıllardır yandaş konfederasyonun altına imza attığı satış sözleşmeleri ile sonucunda yaşadığımız kayıpların telafi edilmesini,

Maaşlarımızda Ocak ayı beklenmeden, hemen şimdi yaşanan gerçek enflasyon temel alınarak artış yapılmasını,

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, ekmek gibi temel ihtiyaç mallarına yapılan zamların geri alınmasını, zam yapılmamasını,

Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırılara son verilmesini,

Yandaş konfederasyon ile yapılan satış sözleşmesi çoktan hükmünü yitirmiştir. Kamu emekçilerinin temel sorunlarının çözülmesi için bütçe döneminden önce gerçek bir toplu sözleşme yapılmasını istiyoruz.

Olaysız geçen eylemde, tüm kamu emekçileri sıralanan taleplere sahip çıkmaya çağırıldı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
28°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?